Porządki na dachu – jak przygotować dach z blachy do jesieni i zimy?

Nadejście jesieni i zimy to okres przełomowy nie tylko dla naszych ogrodów, ale także dla domu, a w szczególności – dachu. Być może nie każdy o tym wie, ale dach z blachy należy odpowiednio przygotować do mrozów i słoty, a zaniechanie tego może mieć dla nas przykre skutki. Jak więc należy zadbać o pokrycia dachowe z blachy przed zimą? I kiedy jest najlepszy czas na porządki?

pokrycia dachowe

Sprawdź rynny

Choć często o nich zapominamy, rynny są bardzo ważną instalacją. Zapewniają skuteczny odpływ wody z dachu i doprowadzają ją do ustawionej przy rurze spustowej balii lub studzienki chłonnej. Najważniejszym zadaniem, jakie ma do spełnienia system rynien, jest ochrona ścian budynku przed zamakaniem.

Rynny jednak są narażone nie tylko na oddziaływanie wody. Ze względu na swój kształt i budowę, zbierają także opadłe z drzew liście, patyki, unoszące się w powietrzu drobinki piasku i inne zanieczyszczenia, które opadają na pokrycie dachowe. Jasno z tego wynika, że okresowo należy sprawdzać ich drożność – zbyt duża ilość liści, patyków i ptasich piór może je zatkać.

Zatkane rynny to tylko z pozoru błahy problem. Wiosną i latem prowadzi to do przelewania się wody deszczowej poza krawędzie rynny. Ale jesienią i zimą, kiedy temperatura sprawia, że woda w rynnach zamarza, może dojść do uszkodzenia rynien. Dlatego też należy starannie je oczyścić i udrożnić zanim nadejdą mrozy.

Porządki na dachu - jak przygotować dach z blachy do jesieni i zimy

Rynny możemy oczyścić samodzielnie, potrzebne nam będą jedynie szczotka, wąska szufelka, wiadro, drabina oraz woda, najlepiej z węża ogrodowego. W pierwszej kolejności należy za pomocą szufelki i szczotki usunąć zanieczyszczenia, które znajdują się w rynnach poziomych. Następnie przychodzi czas na udrożnienie rynien o przebiegu pionowym.

W tym celu należy wlać do nich wodę i sprawdzić, czy prawidłowo wypływa. Jeśli nie, należy kilkakrotnie przepłukać rynny wodą aż będziemy mieli pewność, że są absolutnie drożne.

Przegląd dachu

Nawet najbardziej solidnie wykonane pokrycia dachowe wymagają regularnych przeglądów i kontroli. Są one bowiem konstrukcjami szczególnie narażonymi na trudne warunki atmosferyczne – wilgoć, porywisty wiatr, słońce, grad. Jesienny przegląd pokrycia dachowego powinien więc obejmować kilka bardzo ważnych elementów.

Warto zacząć od kontroli stanu połaci. Dokładnie obejrzyj więc samą blachę, a także zwróć uwagę na obróbki kominowe. Tutaj bowiem mogą się pojawić pęknięcia i szczeliny, silikon uszczelniający może okazać się wykruszony. Takie usterki należy natychmiast usunąć – przez szczeliny może przedostać się woda, która po zamarznięciu rozszczelni pokrycie.

Kontrola dachu powinna obejmować także wszelkiego rodzaju łączenia z kominami, lukarnami, zlewniami czy koszami, a także oknami dachowymi.

Akcesoria przeciwśniegowe

Kolejny element przygotowań do jesieni i zimy obejmuje kontrolę stanu technicznego akcesoriów przeciwśniegowych zainstalowanych na pokryciu dachowym. Należą do nich płotki i rozbijacze, a ich rolą jest uniemożliwienie niekontrolowanego zsunięcia się zalegającej pokrycia dachowe pokrywy śnieżnej.

Kontrolę tej instalacji warto przeprowadzić przy okazji udrożniania rynien. Należy zwrócić uwagę zarówno na same płotki czy rozbijacze, jak i miejsca, w których łączą się z pokryciem dachowym. Każda blacha na dach jest wprawdzie zabezpieczona przed korozją, ale zawsze warto mieć pewność, że łączenia są solidne i nienaruszone.

Jeśli stan akcesoriów przeciwśniegowych budzi wątpliwości, należy bezzwłocznie przystąpić do naprawy. Spadające w sposób niekontrolowany czapy śniegu i lodu stanowią poważne niebezpieczeństwo dla osób znajdujących się w pobliżu budynku.

Pamiętaj o oknach

Przygotowanie okien dachowych do okresu zimowego nie wymaga bardzo skomplikowanych zabiegów, ale kilka czynności warto wykonać. Pierwszą z nich jest usunięcie liści z kołnierza uszczelniającego. Dzięki temu woda deszczowa będzie mogła bez problemu spływać z dachu.

Przed zimą dobrze jest także nasmarować zawiasy okien. Wystarczy zaledwie kropla oleju lub smaru, aby okucia działały bez zastrzeżeń. Smarowanie przyda się także uszczelkom okiennym – to zabezpieczy je przed zgubnym wpływem wilgoci i mrozu.

Ostatnią ze spraw, których należy dopilnować w przypadku okien dachowych, jest stan techniczny powłoki lakierniczej. Sprawdź, czy nie pojawiły się na niej pęknięcia, szczeliny i odpryski. Jeśli tak – należy natychmiast je usunąć za pomocą lakieru przeznaczonego do drewna.

Porządki na dachu - jak przygotować dach z blachy do jesieni i zimy

Dlaczego warto zrobić przegląd dachu?

Odpowiedź na to pytanie pojawiła się już kilkukrotnie w tym artykule. Przegląd dachu pozwala na wykrycie usterek, które mogłyby poważnie zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie dachu lub nawet doprowadzić do utraty jego szczelności. A to przecież pokrycia dachowe zapewniają nam suche i, pośrednio, ciepłe pomieszczenia.

Jeśli zaniechamy dokonania przeglądu, a w konstrukcji dachu obecne są usterki, i tak będziemy musieli je natychmiast usunąć – poddasze będzie wilgotne i zimne, na suficie mogą się pojawić zacieki i pęknięcia. Tyle że naprawa dachu zimą jest znacznie bardziej problematyczna niż jesienią ze względu na zimno oraz zalegającą na dachu pokrywę śnieżną.

W szerszej perspektywie warto poświęcić jeden lub dwa dni na przeprowadzenie solidnego przeglądu i konserwacji dachu. To może się nam opłacić znacznie bardziej niż usuwanie zniszczeń na poddaszu lub wymiana całego systemu rynien.

Jak dostać się i poruszać po dachu?

Po dachu możemy poruszać się dzięki systemowi komunikacji dachowej, do której należą ławy kominiarskie lub stopnie. I choć część inwestorów pomija te elementy przy montażu pokrycia dachowego ze względów ekonomicznych, to jednak oszczędność ta może okazać się tylko pozorna.

Pokrycia dachowe są, jak już wiemy, narażone na usterki. Kiedy zostaną one zauważone, zachodzi konieczność wejścia na dach i poruszania po nim. Jeśli nie ma systemu komunikacji – nie ma także możliwości dokonania napraw. Jedynym wyjściem jest wówczas zamówienie ekipy z podnośnikiem, a to koszt znacznie wyższy niż stopnie i ławy. Należy bowiem pamiętać, iż akcesoria te kupujemy raz. Natomiast w przypadku kiedy zaniechamy ich zamontowania na dachu, musimy zamawiać podnośnik przynajmniej raz w roku.

Natomiast samo wyjście na dach jest możliwe dzięki obecności wyłazu dachowego. Zamontowane pod nim ławy i stopnie umożliwiają sprawne i bezpieczne poruszanie się po dachu w celu usunięcia usterki czy konserwacji blachy na dachu.

Nadchodząca jesień to doskonały czas na przeprowadzenie kontroli stanu blachy na dachu oraz przeprowadzenie koniecznych prac. Teraz, kiedy już wiesz jak to zrobić, czynności te nie nastręczą Ci żadnych problemów, a dach Twojego domu będzie przygotowany na zbliżającą się zimę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij