Odnawialne źródła energii - z czego skorzystasz w swoim domu

Odnawialne źródła energii – z czego skorzystasz w swoim domu?

Odnawialne źródła energii stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Wpływ na to ma większa świadomość, troska o środowisko, ale i wizja oszczędności. Dużym zainteresowaniem cieszy się wykorzystywanie promieniowania słonecznego, wody i wiatru w codziennym życiu. Jak odnawialne źródła energii mogą sprawdzić się w domu?

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii to takie źródła, które się nie wyczerpują. Może to być woda, wiatr, słońce, energia geotermalna. Przeciwieństwem takich źródeł jest np. węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. Odnawialne źródła energii wykorzystywane są na wiele sposobów. Można tak ogrzać mieszkanie czy zapewnić dostęp do ciepłej wody. Przekłada się to na wiele korzyści i to nie tylko dla środowiska. Odnawialne źródła energii to również tania energia, a co za tym idzie, większe oszczędności. Jak można takie nowoczesne technologie wykorzystać w domu?

Instalacje solarne

Solary coraz chętniej widnieją na domach. Służą one do podgrzewania wody użytkowej i do wspomagania ogrzewania. W ten sposób można sporo zaoszczędzić w skali roku. Kosztowny jest jedynie montaż takich kolektorów, jednak jest to inwestycja, która z czasem się zwraca. Instalacja solarów ma wiele zalet. Nie szkodzą one środowisku, nie wytwarzają wielu zanieczyszczeń, nie emitują hałasu, korzystanie z nich jest właściwie bezproblemowe. Instalacje solarne są też dosyć odporne na uszkodzenia i podnoszą wartość nieruchomości, co też dla wielu osób nie jest bez znaczenia.

Fotowoltaika

Właściciele domów często decydują się też na panele fotowoltaiczne. Te pozwalają na przekształcanie promieniowania słonecznego w prąd. Tak uzyskaną energię można wykorzystywać w domu na bieżąco. Zaletą tego systemu jest to, że nie wymaga on praktycznie żadnej obsługi. Chcąc założyć panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu, należy liczyć się z kosztami. Te jednak można nieco zminimalizować. Warto sprawdzać, czy nie obowiązują aktualnie jakieś programy dopłat do odnawialnych źródeł energii, wystarczy zapytać o to w gminie.

Kotły na biomasę

Biomasa to różnego rodzaju ciekłe lub stałe substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Mogą być one być spalane, nie powoduje to szkód dla środowiska, w dodatku powstały z nich popiół może posłużyć za nawóz. Stąd rosnąca popularność kotłów na biomasę właśnie. Z tych substancji można uzyskać prąd, gaz, ciepło, biodiesel. Urządzenia służące do spalania biomasy są bardzo proste w obsłudze. Automatyczne kotły są wydajne, trwałe, bezpieczne i niezawodne.

Pompy ciepła

Dom można ogrzać także przy wykorzystaniu energii ze środowiska naturalnego. Pomagają w tym pompy ciepła. W pewien sposób wyciągają one ciepło z otoczenia i przekazują je do wnętrza budynku. Nie są potrzebne do tego żądne inne paliwa. Pozyskana w ten sposób energia może nie tylko ogrzać dom i wodę użytkową, w upalne dni pompy ciepła można wykorzystać do chłodzenia budynku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij