Obsługa podestów ruchomych – jak zdobyć uprawnienia?

Podesty ruchome są pojazdami, które w znacznym stopniu ułatwiają przeprowadzenie prac na dużych wysokościach. Często pojazdy te są również wykorzystywane przez wojsko lub też służby porządkowe. Aby jednak obsługiwać pojazd, trzeba posiadać specjalne uprawnienia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodów osobowych lub innych pojazdów, które spotkać można na budowie. Co należy zrobić, aby zdobyć tego rodzaju kwalifikacje? Czy jest to trudne?

Profesjonalne podesty ruchome – gdzie można zdobyć odpowiednie uprawnienia?

Każdy, kto chciałby zdobyć uprawnienia do operowania podestami ruchomymi, powinien zgłosić się do Centrum Szkoleń. Instytucja ta posiada swoje placówki na terenie całego kraju. Ciekawą informacją dla przyszłego operatora może okazać się fakt, że Centrum Szkoleń umożliwia zdobycie uprawnień na różne rodzaje podnośników. Wykwalifikowany operator będzie mógł więc obsługiwać nie tylko profesjonalne podesty ruchome, ale również podnośniki koszowe oraz nożycówki.

Kto może ubiegać się o rozpoczęcie kursu na podesty ruchome?

Wymogi, które musi spełniać kandydat, który zamierza ubiegać się o uzyskanie na operowanie podestami ruchomymi, nie są zbyt wygórowane. Jeśli chodzi o wykształcenie, to w większości przypadków wystarczające okaże się wykształcenie podstawowe. W niektórych ośrodkach może okazać się, że od kandydata wymaga się minimum wykształcenia średniego, jednak taka sytuacja zdarza się niezmiernie rzadko. Osoba, która zamierza ubiegać się o rozpoczęcie kursu umożliwiającego uzyskanie uprawnień na obsługę wózków widłowych, powinna mieć również ukończone 18 lat.

Jak wygląda szkolenie na podesty ruchome?

Pierwszym etapem szkolenia UDT na podesty ruchome jest poznawanie specyfikacji pojazdu od strony teoretycznej. Na pierwszych godzinach kursu kandydat dowie się między innymi kilku informacji na temat budowy pojazdu. Kolejne części kursu to przekazywanie kursantowi podstawowych informacji na temat tego, jak zachować się w przypadku awarii. Ten etap kursu jest szczególnie ważny, ponieważ awaria podestu ruchomego może bezpośrednio prowadzić do katastrofy. Na ostatnich zajęciach z części teoretycznej kandydat dowiaduje się między jak wygląda praca operatora w praktyce. Najczęściej są to wcześniej przygotowane materiały wideo, które jasno obrazują sposób, w jaki powinna być wykonywana praca operatora podestów ruchomych. Kolejna część kursu to oczywiście część praktyczna. Tutaj ważne jest przede wszystkim dobre opanowanie pojazdu oraz zrozumienie, jak dział w praktyce. Cały kurs kończy się oczywiście egzaminem państwowym oraz zdobyciem lub nie uprawnień na operowanie podestami ruchomymi. O trudności całego kursu decyduje przede wszystkim fakt, czy dany kandydat posiada dobrze rozwinięte zdolności motoryczne. W tej pracy jest to niezmiernie ważne, ponieważ podczas podnoszenia towarów lub ludzi bardzo często zachodzi potrzeba zbliżenia się gondolą pojazdu do obiektu na bardzo bliskie odległości. Zderzenie się ze wspomnianym wcześniej obiektem może skończyć się tragicznie.

Profesjonalne podesty ruchome – kiedy można uczestniczyć w kursie?

Dużym ułatwieniem dla kursantów uczących się może okazać się fakt, że szkolenia prowadzone są najczęściej w godzinach od ósmej do dwudziestej przez sześć dni w tygodniu. Takie terminy mogą jednak okazać się problematyczne dla osób pracujących zawodowo. Warto również wiedzieć, że dodatkowym udogodnieniem dla kandydatów Centrum Szkoleń może okazać się transport organizowany przez tą właśnie instytucję. Specjalny bus zabiera kursantów najczęściej z przystanków zlokalizowanych w największych miastach i Polski i zawozi ich do wybranego ośrodka Centrum Szkoleń. Co zrobić w przypadku, kiedy standardowa ilość godzin szkolenia okażę się niewystarczająca? Istnieje możliwość udziału w dodatkowym szkoleniu. Warto wiedzieć, że jest to szkolenie bezpłatne. Dzięki temu kursanci mogą lepiej przygotować się do egzaminu oraz zwiększyć swoje praktyczne umiejętności w obsłudze podestów ruchomych oraz innych pojazdów o podobnym przeznaczeniu oraz sposobie działania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij