zestaw hydroforowy zastosowany w budynku wielorodzinnym

Najlepsze technologie wody – jaki zestaw hydroforowy wybrać?

Woda jest niezbędna do życia. Choć to truizm to nadal wiele osób zapomina, że to, iż mają dostęp do czystej i nieskażonej wody, wymaga zastosowania wielu procesów oraz uzdatniania. W wielu miejscach nie ma także możliwości podłączenia do sieci wodociągowej bądź koszty takiego przedsięwzięcia są bardzo duże. Wtedy stosuje się odpowiednie zestawy hydroforowe.

Technologie wody – co warto wiedzieć?

zestaw filtrów domowych aqua revitalPod pojęciem technologia wody kryje się szereg procesów m.in. doprowadzenie do stanu jej uzdatnienia. Zatem technologie wody obejmują wszelkiego rodzaju działania, które sprawiają, że jest ona zdatna i bezpieczna, nawet do bezpośredniego picia, bez konieczności jej przegotowywania. Niestety bez procesów uzdatniania w wodzie znajdowałyby się takie związki jak azotany, amoniak, a także żelazo czy mangan. Dlatego proces uzdatniania jest niezwykle istotny, gdyż stanowi ochronę przed rozwojem wirusów czy innych drobnoustrojów w sieci wodociągowej. W systemach uzdatniających wodę zastosowanie mają złoża filtracyjne, które uzdatniają wodę, ale również zapobiegają brzydkiemu zapachowi, który może powstać poprzez proces chlorowania. W wielu domach dodatkowo można zastosować dodatkowe filtry, które zmiękczą wodę lub poprawią jej smak i zapach. Oczywiście ważne jest, aby na bieżąco kontrolować jakości wody.

Chlorowanie – metoda dezynfekcji wody

Najbardziej popularną, a jednocześnie najbardziej rozpowszechnioną metodą dezynfekcji, która zabija drobnoustroje chorobotwórcze jest chlorowanie. W tym przypadku stosuje się związki chloru, bądź też chlor w postaci gazowej. Dozowanie wykonywane jest przez specjalne stacje dozujące, które składają się z pompy membranowej, a także polietylenowego zbiornika. Dawka dobierana jest do jakości wody i potencjalnie występujących zagrożeń. Niestety skutkiem ubocznym jest niezbyt przyjemny smak i zapach. Dlatego tak ważne jest zastosowanie złóż filtracyjnych, a dokładnie węgla aktywnego, który absorbuje niepożądane substancje. Należy także wspomnieć o demineralizacji, a dokładnie odwróconej osmozie. Ten proces oddziela zanieczyszczenia rozpuszczalne i koloidalne.

Hydrofor – wybór ma znaczenie

zbiorniki przeponowe zestawu hydroforowegoZnalezienie odpowiedniego hydrofora nie jest łatwe. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę pojemność, budowę, ale także zasady działania. Woda jest pompowana bezpośrednio do zbiornika, w którym jest powietrze. Zatem, jak można się domyślić wraz ze wzrostem ilości wody w zbiorniku wzrasta też ciśnienie, co powinno powodować automatyczne wyłączenie się pompy. W miejscach, gdzie hydrofory pełnią główną rolę przy zaopatrywaniu wody, ich pojemność nie powinna być mniejsza niż 100 litrów. Można uznać tę pojemność jako punkt minimum. Pod uwagę należy wziąć także kształt, choć zazwyczaj jest on cylindryczny, to jego orientacja może być zarówno pionowa, jak i pozioma. Ma to znaczenie w przypadku miejsca, gdzie ma się znajdować. Niewątpliwie bardzo ważna jest też pompa. Może ona być głębinowa albo zasysająca. Ta pierwsza najczęściej umieszczona jest obok zbiornika. Powinno się ją montować w sytuacji gdy lustro wody znajduje się wysoko. Analogicznie pompy głębinowe znajdują się pod powierzchnią wody. Ich wydajność jest przy tym większa, ale często powoduje to także wzrost kosztów użytkowania. Tutaj trzeba pamiętać o zasadzie, że wydajność pompy musi być większa niż założony pobór wody.

Membrana i filtry – niepozorne, a tak ważne

Przy wyborze zbiornika trzeba się upewnić, że jest wykonany z wysokiej jakości materiału, który jest odporny na warunki atmosferyczne, uszkodzenia czy zanieczyszczenia. Podobnie membrana, czyli przepona musi być wykonana z najlepszych materiałów, gdyż niestety jej uszkodzenie może powodować awarie. Oczywiście trzeba także pamiętać o filtrach, które chronią pompę oraz zawory przed zapchaniem. Chronią one nie tylko przed zanieczyszczeniem wody, ale sprawiają, że instalacja będzie pracowała przez dłuższy czas.

Wybór odpowiedniego hydrofora nie jest łatwy, dlatego przy wyborze warto skorzystać z usług profesjonalnych firm. W ten sposób zyskuje się pewność, że taki układ posłuży przez wiele lat, a woda, którą się spożywa będzie czysta.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij