Minimalizm w eleganckim stylu – urządzamy salon w stylu skandynawskim

Od pewnego czasu zaobserwować możemy ogromne zamiłowanie do urządzania wnętrz mieszkań w stylu skandynawskim. Nie jest to proste zadanie i wbrew pozorom nie wystarczy umeblować salonu w kolorze białym.

Jeśli marzycie o jasnych i ciepłych wnętrzach, urządzonych funkcjonalnie w minimalistyczny sposób, styl skandynawski świetnie sprosta waszym oczekiwaniom. Sprawdźmy więc, czym tak naprawdę się on charakteryzuje, jakie kolory, materiały i faktury będą do niego najbardziej pasowały.

Styl skandynawski stwarza wrażenie przestronności pomieszczenia, a także jego funkcjonalności. Mimo, że należy on do stylów minimalistycznych, daje nam poczucie ciepła, przytulności i gościnności – w ten sposób Skandynawia poradziła sobie z chłodnym klimatem.

Charakterystyczna jest dla niego czystość formy i spokojne barwy, czyli szarość, biel i brąz. Co należy podkreślić, charakterystycznym elementem skandynawskiego stylu jest również naturalne drewno.

PODŁOGA I MEBLE

Absolutnie dominować musi tutaj drewno, gdyż jak już wspomniano, jest to nieodłączny element aranżacji mieszkania w skandynawskim stylu. Deski drewniane często się bieli lub pokrywa farbą w kolorze białym, jednak równie ciekawym efektem będzie pozostawienie ich w odcieniu naturalnym. Można także pokryć podłogę z drewna lakierem matowym, bądź olejem.

Drewno skandynawskie, z którego tworzy się meble lub pokrywa nim podłogę, najczęściej jest w jasnym odcieniu. Jest to bardzo ważny element, jeśli ma ocieplać pomieszczenie. Można go je również pomalować na szary, bądź biały kolor.

NATURALNE I SZTUCZNE OŚWIETLENIE

Niezwykle ważną cechą skandynawskiego stylu jest oświetlenie, najczęściej naturalne. Rzadko będziemy mieć okazję zobaczenia w oknach firanek czy zasłon, bowiem najpopularniejsze są rolety.

Dzięki temu, że okna praktycznie przez cały czas są odsłonięte, pomieszczenie staje się rozświetlone i jasne, co sprawia, że także przestronne. Jeśli jednak koniecznie chcemy posiadać zasłony, zdecydujmy się na te wykonane z lnu, lekkie, które będą wpuszczały do salonu słoneczne promienie.

Jeżeli chodzi o oświetlenie sztuczne i jego oprawę, tu także panuje minimalizm. Lampy wykonane są zwykle ze szkła, posiadają papierowe abażury o różnych, ale zawsze bardzo prostych kształtach. Jak wiadomo, szkło i metal świetnie współgrają z drewnem, dlatego tak ważna jest naturalna, drewniana podłoga w naszym salonie.

KOLORY CHARAKTERYSTYCZNE DLA STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Jak już wcześniej wspomniano, styl ten charakteryzuje się naturalnymi i jasnymi barwami, jak biel, beż, szarość, brąz. Te kolory bowiem naturalnie powiększają i rozjaśniają przestrzeń. Jednak warto pamiętać również o elementach równoważących w kolorach popieli i brązu, na przykład poprzez pomalowanie jednej ze ścian na ten właśnie kolor.

Nie tylko drewno jest charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Warto włączyć do niego także bielona cegłę. Większym pomieszczeniom nada ona oszałamiający efekt.

DODATKI

Najpopularniejszymi dodatkami w stylu skandynawskim są poduszki i narzuty wykonane z tkanin naturalnych, jak wełna, bawełna czy len. Dodają przytulności i tworzą ten charakterystyczny domowy klimat. Obowiązkowe są również świece, ramki na zdjęcia czy designerskie wazony na kwiaty.

Budowa i aranżacje do naszego przyszłego domu, mogą nam dostarczyć mnóstwa radości. Przemyślny je jednak, pamiętając o tym, że dom to ostoja, miejsce odpoczynku. Dlatego też warto wziąć pod uwagę styl skandynawski, który nie bez przyczyny stał się jednym z najmodniejszych na przestrzeni ostatnich lat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij