Kwiaty, grządki, krzewy, czy drzewa? Projektujemy wymarzony ogród

Stworzenie ogrodu naszych marzeń, pięknego, a przede wszystkim funkcjonalnego nie jest zadaniem łatwym. Dlatego nawet, jeśli zlecimy projekt specjalistom, musimy zapoznać się z podstawowymi zasadami aranżowania przestrzeni zielonych.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ OGRÓD MARZEŃ?

Ogród ma nam służyć przez długie lata, dlatego najlepiej zlecić jego aranżację fachowcom. Jeśli jednak chcemy sami go urządzić, możemy skorzystać z projektów już gotowych dostępnych, np. w internecie.

Dobrze zastanowić się, jaką będzie on pełnił funkcję i zaplanować rozmieszczenie, chociażby grilla jak najdalej od okien sypialni, czy altanki z dala od ulicy, w której spokojnie poczytamy książkę.

ARANŻACJA KROK PO KROKU

Na samym początku wypiszmy to, co chcielibyśmy, by w naszym ogrodzie się znalazło i oczekiwania, jakie w stosunku do niego mamy, ponieważ inny będzie ogród dla dzieci, a inaczej zaprojektujemy zaciszny ogród służący do odpoczynku.

Oprócz przestrzeni użytkowej musimy także znaleźć miejsce na tę niezagospodarowaną, być może wykorzystaną w przyszłości, np. na urodzinowe przyjęcie. Nasz ogród też powinien w naturalny sposób komponować się z ogrodem sąsiadów, wtedy otoczenie będzie przyjemne dla oka.

JAKI STYL WYBRAĆ?

Kiedy rozplanujemy już funkcje ogrodu, możemy zabrać się za wybór jego stylu. Może być angielski, nowoczesny, romantyczny, japoński albo wiejski. Musi jednak współgrać ze stylem domu.

Styl, jaki wybierzemy jest także istotny dla czasu, jakim gospodarujemy, ponieważ musimy pamiętać o tym, że ogród sam się sobą nie zajmie.

Podczas projektowania warto wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu. Jeżeli jest nierówny, potraktujmy to jako zaletę i zaaranżujmy go uwzględniając, na przykład tarasowy układ naszej przestrzeni. Nierówności dają duże pole do popisu dla naszej wyobraźni i kreatywności.

JAKIE ROŚLINY WYBRAĆ?

Nie wybierajmy zbyt dużej ilości różnych gatunków roślin. W efekcie zamiast pięknego ogrodu uzyskamy jeden wielki chaos, który na pewno nie będzie przyjemny dla oka.

Nie warto również sadzić roślin, zanim rozpocznie się budowa domu lub w jej trakcie. Może to skutkować problemami z późniejszym zaplanowaniem ogrodu. Wyrośnięte rośliny nie nadają się już do przesadzenia, a mogą nie wkomponować się w naszą późniejszą wizję. Nie wspominając już o tym, że podczas budowy mogą po prostu zginąć.

GDZIE SZUKAĆ PROJEKTÓW?

Podczas aranżowania ogrodu najlepiej wybrać biuro sprawdzone, które zaprojektuje go i dostosuje do naszych potrzeb. Fachowcy zawsze doradzą nam najlepiej.

Jeżeli nie posiadamy możliwości wynajęcia fachowców, możemy skorzystać z wielu dostępnych projektów i dostosować je do własnych oczekiwań. Dodatkowo warto poszukać podstawowych informacji na temat roślin, które planujemy w naszym ogrodzie posadzić. Znajdziemy je w internecie i magazynach o urządzaniu ogrodów. Wygodne mogą się także okazać programy komputerowe stworzone właśnie do celów projektowych.

Dobrze też skorzystać z opinii znajomych, którzy projektowali swój ogród. Wskazówki przez nich udzielone mogą się okazać niezastąpione.

NASZ OGRÓD MARZEŃ

Kiedy już postawimy dom, który zapewne był dla nas dużym wyzwaniem, kolejnym takim wyzwaniem może się okazać zaaranżowanie ogrodu. Jeżeli nie posiadamy sporego terenu, nie martwmy się – świetnie w tym przypadku sprawdzą się ogrody zimowe.

Budowa i aranżacje domu i ogrodu należą do niemałych wyzwań. Nie wystarczy posadzić kilku krzaków i kwiatów, by nasz ogród zachwycał. Pamiętajmy, że jest on wizytówką nie tylko domu, ale i nas samych, przyłóżmy się więc do jego urządzania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij