jakie okna wybrać do mieszkania w bloku.jpg

Jakie okna wybrać do mieszkania w bloku?

Okna powinny gwarantować bardzo dobrą izolację cieplną, szczelność i ograniczenie hałasów napływających z ulic. Mają nie tylko estetycznie wyglądać i pasować do aranżacji wnętrz, ale przede wszystkim być funkcjonalne i praktyczne. Podpowiadamy na co zwracać szczególną uwagę i jakie okna sprawdzą się najlepiej. Wybór jest prosty, o ile będziemy kierować się podstawowymi wyznacznikami.

1. Okna energooszczędne

Pierwszym wyborem mogą być okna energooszczędne. Znacząco wpływają na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Zgodnie z obecnymi wymogami prawnymi nowo montowane okna powinny mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie większy niż 0,9 W/(m2K). Swoje zadanie okna energooszczędne spełnią jednak tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo zamontowane (przy użyciu taśmy uszczelniających). 

Współczynnik przenikania ciepła to nic innego jak parametr wskazujący na to, ile ciepła przenika przez 1 m2 okna.

2. Współczynnik RW

Współczynnik RW odnosi się do stopnia izolacji akustycznej. Niemal wszyscy oczekujemy, że we własnym mieszkaniu będziemy mogli liczyć na spokój i ciszę. Nie chcemy słyszeć dźwięków ulicy czy miasta, a podczas burzy silnych grzmotów – mieszkanie ma być azylem, dlatego właściwa izolacja akustyczna okien jest niezwykle ważna. Współczynnik RW na poziomie 30 dB wskazuje na to, że okna redukują hałas o 30 decybeli. To wartość standardowa. Wyższą warto wybrać w sytuacjach, gdy blok znajduje się w pobliżu bardzo ruchliwej ulicy.

3. Rodzaj okien

Dobrym wyborem w przypadku mieszkań w bloku (ale nie tylko) będą okna drewniano-aluminiowe, jakie oferuje producent okien pomorskie. To połączenie natury z długowiecznością. Konstrukcja łączy w sobie naturalne piękno drewna oraz odporne na skrajne warunki atmosferyczne aluminium. W przypadku mniejszych mieszkań można zdecydować się na to, aby ościeżnica i skrzydło znajdowały się w jednej płaszczyźnie.

Można również zdecydować się na tzw. okna skandynawskie, których charakterystyczną cechą jest otwieranie się na zewnątrz. Dzięki temu estetycznie się prezentują i zostają doszczelnione pod naporem wiatru. Decydując się na okna drewniane lub z dodatkiem drewna zwróćmy uwagę na jego gatunek (sosna, dąb, meranti).

4. Ilość szyb

Okna trzyszybowe są uważane za cieplejsze – pozwalają zmniejszyć nakłady związane z ogrzewaniem mieszkania, dlatego znacznie częściej wybiera się je w przypadku domów energooszczędnych. Okna dwuszybowe to rozwiązanie standardowe, wybierane przez większość inwestorów. Jeśli dopiero wprowadziliśmy się do mieszkania i chcemy wymienić okna, warto zastanowić się czy również mieszkanie jest energooszczędne. Ciepło może uciekać także innymi drogami – przez podłogę, sufit, drzwi, ściany. Może się okazać, że inwestycja w okna energooszczędne trzyszybowe nie ma większego sensu. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij