Jakie drewno opałowe warto wybrać do kominka?

Marzy Ci się uroczy kominek w pokoju? To świetna opcja, by ogrzać dom, nadając mu jednocześnie niebanalnego, wyjątkowego klimatu. Pojawia się jednak konieczność zadbania o odpowiednie drewno, którym możesz palić w kominku. Czy każde się do tego nadaje? Jakie drewno opałowe jest najlepsze? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Skąd bierze się drewno opałowe?

Produkcja drewna opałowego jest stosunkowo prosta. Głównie jest to odpad poprodukcyjny, który na rynku dostępny jest w niewielkich klockach. Do tego typu opału stosuje się różne gatunki drzew – zarówno liściastych, jak i iglastych. Drewno opałowe jest przeważnie pocięte na mniejsze fragmenty, co pozwala na swobodne użytkowanie, bez konieczności dodatkowych cięć. Co więcej, powinno być odpowiednio wysuszone. Palenie mokrym drewnem jest nieodpowiednie dla środowiska i absolutnie nieefektywne. Jednym z producentów, który dokładnym procesem suszenia ułatwia życie swoim klientom, jest np. e-sklep Woodrive.

Dlaczego warto korzystać z drewna opałowego?

Drewno coraz częściej staje się alternatywą dla węgla czy innych metod palenia. Nic w tym dziwnego! Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Pamiętaj, że w miejsce drzewa, które zostanie ścięte do produkcji, zostanie posadzone kolejne. Dzięki temu działaniu można uznać, że drewno opałowe jest materiałem możliwym do odnawiania. Węgiel do tego typu surowców nie należy. Powszechność drewna determinuje również jego niską cenę. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, na które pozwolić sobie mogą niemal wszyscy. Palenie drewnem nie wpływa negatywnie na środowisko. Podczas spalania drewna do atmosfery nie wydziela się tyle szkodliwych substancji, jak w przypadku węgla.

Gatunki drewna opałowego – jakie są najbardziej powszechne?

Drewno opałowe produkuje się zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. Każdy z tych typów ma swoje lepsze i gorsze strony. Zdecydowaną przewagą drewna opałowego z grupy drzew iglastych jest relatywnie niska cena. Dodatkowo, paląc nim w kominku, możemy usłyszeć jego przyjemne „strzelanie”. Dzieje się tak ze względu na obecność dużej ilości żywicy. Szybciej jednak ogrzejesz pomieszczenie drewnem opałowym z gatunku drzew liściastych.

Pamiętaj, by drewno opałowe przechowywać w suchym miejscu. Odpowiednio wysuszone pali się zdecydowanie produktywniej, dzięki czemu nie musisz kontrolować tego procesu nader często. Palenie mokrym drewnem nie jest zalecane ze względów ekonomicznych, a także przez negatywny wpływ na środowisko.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij