koszt domu

Jak zmniejszyć koszty eksploatacji domu szybko i efektywnie?

Chyba nikt nie lubi płacić rachunków, a trzeba przyznać, że z roku na rok ciągle rosną, co doprowadza nas niejako do szewskiej pasji. Koszty eksploatacji domu często są bardzo wysokie, co oczywiście odczuwamy, gdy oszczędności z naszego konta maleją. A jeżeli mamy starszy dom, to tym bardzo koszty eksploatacji rosną. A czy można je zmniejszyć? Oczywiście, że tak! W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam jak to zrobić szybko i niezwykle efektywnie.

Efektywne ogrzewanie domu ma znaczenie

kominekCóż, nie zaskoczymy Was stwierdzeniem, że wiele osób popełnia błędy przy ogrzewaniu domu. Często włączamy piec na za wysoką temperaturę, przez to w domu mamy przysłowiową saunę, a gdy jest nam za ciepło to znowu otwieramy okna i wypuszczamy ciepło, co z kolei skutkuje ponownym włączeniem się pieca. Efektem są wysokie rachunki. Dlatego też z wysokością temperatury nie można przesadzać. Standardowo w ciągu dnia optymalna temperatura to 22 czy 23 stopnie Celsjusza, a w nocy wystarczy 18 czy 19 stopni Celsjusza. Nieco gorzej sytuacja wygląda, gdy macie stary piec, który jest tzw. kopciuchem i rzeczywiście jest jeszcze bardziej nieefektywny. Najlepiej posiadać piec nowej generacji, który jest kondensacyjny, dzięki temu odzyskuje zdecydowanie więcej ciepła.

Zadbaj o drzwi

Czy wiecie, że wiele ciepła ucieka właśnie przez nieszczelne drzwi? Naprawdę sporo, co niestety dobitnie przekłada się na Wasze rachunki. A czasami wystarczy tak niewiele, czyli ich uszczelnienie, tym bardziej że wystarczy tylko zakupić uszczelki izolacyjne do drzwi zewnętrznych, które kosztują grosze, a dają dobre efekty. Nie inaczej sytuacja wygląda z oknami. Oczywiście może się okazać, że Wasza stolarka okienna czy drzwiowa jest już na tyle stara i zniszczona, że choć uszczelnianie da efekty, to owe efekty nie będą takie, jak oczekiwaliście. Zdecydowanie lepiej podjąć decyzję o wymianie na te energooszczędne z niskim współczynnikiem ciepła, co oznacza, że owego ciepła mniej ucieka, a to przekłada się na niższe rachunki. Zdajemy sobie sprawę, że na przeprowadzenie totalnej termomodernizacji nie stać wszystkich, a zasadniczo mało kogo stać, na szczęście wiele osób może skorzystać z dotacji na termomodernizację, która może być w formie bezzwrotnej, albo też w niskooprocentowanej pożyczki.

Odnawialne źródło ciepła

Warto inwestować w odnawialne źródła ciepła, stąd też fotowolfotowoltaikataika wydaje się być jakże słusznym wyborem. Dzięki czerpaniu prądu z energii słonecznej można zaoszczędzić naprawdę sporo, a inwestycja w panele bardzo szybko się zwróci. Również w przypadku instalacji fotowoltaicznych dostępna jest dotacja na termomodernizację. W wielu miastach Polski pokrywa ona ponad 50% kosztów, dlatego też należy bardzo dobrze zapoznać się z programami, z jakich można skorzystać w swoim miejscu zamieszkania. Trzeba przyznać, że oszczędności są spore i przyjmuje się, że rocznie można uzyskać oszczędność na poziomie 850 złotych, co stanowi całkiem dużą kwotę.

Drobne zmiany, a duże efekty

Czasami drobne zmiany dają naprawdę dobre efekty, które można szybko odczuć. Skoro eksploatacja domu nie jest tania, to warto zastanowić się dlaczego rachunki są tak wysokie. Na pewno można zaoszczędzić na wodzie, co wcale nie oznacza, że nie należy się myć, lecz wystarczy tylko przy myciu zębów zakręcać wodę. Ponadto jeżeli zażywacie kąpieli, to nie napuszczajcie całej wanny wody, a prysznic bierzcie z 3 minuty, a nie 15 minut. Dodatkowo wiele ciepła ucieka nam przez wiatrołap, co oznacza, że otwierając drzwi zewnętrzne musicie pamiętać, by drzwi z wiatrołapu do domu były zamknięte. Mamy dla Was kolejną radę, a mianowicie jeżeli macie piec sterowany za pomocą dedykowanego panelu, nie montujcie go w miejscu narażonym na przeciągi, bo jak wiadomo na bieżąco mierzy on temperaturę, a jeżeli będzie znajdował się w przeciągu, to zacznie uruchamiać piec, nawet jeżeli temperatura w domu jest komfortowa.

Każdy powinien zainwestować w dobre rozwiązania termomodernizacyjne, które sprawią, że rachunki będą coraz niższe. Przypominamy także, że niezbędne jest ocieplenie domu, ale też ocieplenie poddasza, dzięki któremu nie tylko ciepło nie będzie uciekać, ale też na ścianach nie pojawi się niebezpieczna pleśń i grzyb.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij