Jak zabezpieczyć toalety publiczne przed aktami wandalizmu?

Często słyszy się o zdewastowanych toaletach publicznych, a wiele osób miało okazje zobaczyć je na własne oczy. Tutaj nie można stosować monitoringu, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pozwolą zabezpieczyć toaletę przed takimi sytuacjami. Jak można temu zaradzić? Między innymi stosując urządzenia wykonane z mocniejszych i trwalszych materiałów, np. z metalową obudową, jak w przypadku suszarek do rąk.

Urządzenia w metalowej zamiast plastikowej obudowie – większa trwałość

Akcesoria w toalecie publicznej są nie tyle przydatne, co niezbędne, dla zachowania jej sterylności. Zatem konieczne jest dopasowanie odpowiednich dozowników do mydła, a także suszarki do rąk. W pierwszym przypadku urządzenie powinno posiadać wkład, a także mechanizm zamykania na kluczyk. Takie rozwiązanie musi być dostępne również w suszarkach do rąk, zwłaszcza tych wyposażonych w wymienne filtry HEPA. Poza solidnym mocowaniem i zamykaniem najlepiej aby takie urządzenia posiadały obudowę metalową. Jest ona trwalsza niż ta wykonana z tworzywa sztucznego.

Nadzór nad toaletą, czyli sprzątanie co kilka godzin

Bardzo istotne znaczenie ma nadzór. To, że w toalecie nie ma kamer nie oznacza, że nie można monitorować co się w nich dzieje. Doskonale sprawdzi się zatrudnienie ekipy sprzątającej, która poza wykonywaniem swoich obowiązków powinna co pewien ustalony czas zaglądać do toalety czy nie dzieje się tam nic niepokojącego. Oczywiście im częściej użytkowana jest toaleta, tym mniejsze prawdopodobieństwo tego typu występków, gdyż wandale czekają na okazję, by uczynić spustoszenie niepostrzeżenie. Rzecz jasna, jeśli w budynku znajduje się ochrona to do jej kompetencji należy również nadzorowanie toalet.

Umieszczenie ręczników i papieru w pojemnikach na kluczyk

Kolejnym sposobem na ochronę przed aktami wandalizmu jest zainwestowanie w pojemniki na papier toaletowy i ręczniki papierowe. W tym przypadku znacznie trudniej o wandalizm, gdyż trzeba zadać sobie sporo trudu, by najpierw wyrwać pojemnik, a następnie otworzyć go i wyciągnąć papier. Takie pojemniki również zamykane są na klucz. Warto zauważyć, że nie pełnią jedynie funkcji ochronnej, ale znacząco zwiększają estetykę. W zagranicznych badaniach zostało udowodnione, że w estetycznie prezentujących się toaletach rzadziej dochodzi do aktów wandalizmu, zatem tym bardziej należy dbać o lśniącą powierzchnię wszystkich elementów. Kluczyk powinna mieć przy sobie zawsze osoba upoważniona, czyli ta, która zajmuje się uzupełnianiem środków higienicznych.

Zastosowanie armatury i ceramiki z montażem podtynkowym

Najbardziej estetycznie prezentuje się armatura i ceramika z montażem podtynkowym. Z takich rozwiązań korzysta się najczęściej w toaletach w miejscach, gdzie dba się o prestiż pod każdym względem, również sterylności toalet. Wiele osób decyduje się na montaż na stelażu, również w domu. Aluminiowa konstrukcja jest lekka, a jednocześnie niebywale wytrzymała. Wyrwanie jej ze ściany jest niemożliwe, zatem to najlepsze rozwiązanie. Niestety w przypadku zwykłych kranów czy toalet często zdarza się, że zostają one rozmontowane i zdewastowane. Zastosowanie mechanizmu na podczerwień może stanowić z kolei ochronę przed marnowaniem wody, zwłaszcza, że można ustawić czas wypływu, a także zamknięcia zaworu. Istotne znaczenie ma także ochrona luster przed zbiciem, warto stosować takie, które wykonane są ze wzmocnionego szkła.

Co jeszcze można zrobić, aby ochronić toaletę publiczną przed aktami wandalizmu?

Ważne jest także zastosowanie materiałów wykończeniowych odpornych na zabrudzenia. Sprawdzą się np. gresy, które mają jednolitą i nieporowatą strukturę, co jest istotne, gdyż wszelkie zanieczyszczenia są jedynie powierzchniowe. Zdarza się, że akty wandalizmu widoczne są również na ścianach. Jeśli jest to graffiti, to można zastosować specjalistyczne zmywacze. Warto wiedzieć, że można stosować również powłoki antygraffiti, które ułatwiają usunięcie śladów ze ścian w przypadku ponownego ich zdewastowania.

Jest wiele sposobów na zabezpieczenie toalet publicznych przed aktami wandalizmu. Warto korzystać z kompleksowych rozwiązań, które skutecznie zniechęcą chuliganów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij