Jak wybrać, sprawdzić pośrednika nieruchomości

Jak wybrać, sprawdzić pośrednika nieruchomości?

Wiele osób kupuje lub sprzedaje nieruchomości, wynajmuje mieszkania, jednak wciąż mało korzysta z usług specjalistów. Może to wiązać się z problemami z wyborem odpowiedniego pośrednika. Ten powinien wyróżniać się określonymi kompetencjami i cechami. Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu sprawdzonego agenta nieruchomości?

Kim jest pośrednik nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości to osoba, która zajmuje się obsługą klienta zainteresowanego sprzedażą, kupnem lub wynajmem domu, mieszkania, działki lub innego lokalu. Często ma on wykształcenie kierunkowe, niektórzy ukończyli ekonomię, prawo, socjologię lub budownictwo. Pośrednik nieruchomości może mieć licencję, od kilku lat nie jest ona obowiązkowa, ale świadczy o zachowaniu najwyższych standardów obsługi.

Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Agenci nieruchomości mają dosyć rozbudowaną ofertę usług. Głównie pośredniczą w obrocie nieruchomościami, szukają mieszkań, domów i działek zgodnie z oczekiwaniami klienta. Poszukują nabywców, najemców, odciążają w ten sposób właścicieli nieruchomości. Agenci często biorą też udział w negocjacjach cenowych. Znają specyfikę rynku, wiedzą, jakie atuty ma dana nieruchomość. Pośrednicy przygotowują również ogłoszenia, które widnieją na stronach internetowych. Dbają o wyczerpujący i atrakcyjny opis, robią zdjęcia. Korzystanie z usług pośrednika jest pomocne również od strony prawnej. Specjaliści wiedzą, jak wygląda proces sprzedaży lub kupna, są świadomi tego, co należy sprawdzić, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Pośrednicy nieruchomości prezentują również mieszkania, domy, działki i inne lokale. Opowiadają o nieruchomościach, wskazują ich zalety, świadczą też usługi doradcze związane np. z finansowymi możliwościami zakupu. Niektórzy specjaliści obecni są również podczas spotkania u notariusza.

Kompetencje i cechy dobrego pośrednika nieruchomości

Dobry pośrednik nieruchomości musi być skuteczny. To już zależy w znacznej mierze od doświadczenia w branży. Agenci, którzy na swoim koncie mają setki przeprowadzonych pomyślnie transakcji, mogą pochwalić się dużą znajomością rynku nieruchomości. Doskonale wiedzą, co zrobić, by znaleźć klienta i zrealizować zakup lub sprzedaż. Dobry pośrednik powinien być też otwarty i musi umieć słuchać. Potrzeby klienta są tu na pierwszym miejscu. Mile widziana jest również szczerość. Nie zawsze wybrana nieruchomość będzie odpowiednia dla osoby, która jest nią zainteresowana. Należy przedstawiać nie tylko jej zalety, ale i wady, by później uniknąć rozczarowania. Dobry agent ma często wyższe wykształcenie oraz stale się rozwija, może to być np. zdobycie licencji potwierdzającej jego kompetencje.

Jak wybrać agenta nieruchomości?

Przy wyborze agenta nieruchomości, należy zwrócić szczególną uwagę na zakres jego usług. Nie każdy oferuje kompleksowe czynności, lepiej dopytać o to przed zdecydowaniem się na współpracę. Bardzo ważna jest też renoma. Wiele biur nieruchomości może pochwalić się wieloletnim działaniem na rynku i wieloma przeprowadzonymi transakcjami, zadowolonymi klientami. Można też sugerować się opiniami dostępnymi w internecie, te również wskażą, z czyich usług warto skorzystać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij