Jak sfinansować termomodernizację domu?

W jaki sposób możesz wesprzeć finansowo termomodernizację domu, jeśli nie masz odłożonych oszczędności?

Termomodernizacja domu – jak ją sfinansować?

Modernizacja ocieplenia domu to bardzo korzystna operacja, która w dłuższej perspektywie pozwala nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, ale też wspiera troskę o dobro środowiska. Warto zauważyć, że szczególnie w dzisiejszych czasach lepiej tego nie odkładać – wciąż rosnące ceny mogą spowodować, że koszt takiej inwestycji za np. rok będzie znacznie wyższy niż obecnie. Zatem po co czekać? Oczywiście dość sporym utrudnieniem jest zgromadzenie środków niezbędnych do przeprowadzenia termomodernizacji domu. Jej finalne koszty zależą od wielu czynników, śmiało można jednak przyznać, że taki zabieg do najtańszych nie będzie należał. Jeśli masz problemy z oszczędzaniem, pomocny może być Portal Rozsądne Inwestycje. Inna metoda to zaciągnięcie kredytu, jednak to nie wszystkie możliwości, jakie stoją przed Tobą otworem. Sprawdź, z jakich programów możesz skorzystać, aby sfinansować termomodernizację domu!

Program „Czyste powietrze”

To program kierowany do mieszkańców domów jednorodzinny. Program rozpoczął swoje działanie 19 września 2018 roku. Za jego pomocą możliwe jest dofinansowanie zamiany nieskutecznych źródeł ciepła na urządzenia, które spełniają najnowsze standardy, a także przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku. Wysokość dofinansowania może wynosić 30 000 zł, 37 000 zł lub 69 000 zł, zależnie od poziomu wymagań. Zakładane są również pożyczki preferencyjne. Nabór trwa do 2027 roku, wnioski można składać w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Program „Stop Smog”

Program jest dedykowany właścicielom domów jednorodzinnych ubogich energetycznie. „Stop Smog” ma za zadanie wesprzeć finansowo właścicieli domów jednorodzinnych, których nie stać na samodzielne ocieplenie budynku czy wymianę urządzeń grzewczych. Pomoc możliwa jest m.in. w wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, podłączeniu do sieci gazowej lub ciepłowniczej oraz szeroko rozumianej termomodernizacji domów jednorodzinnych. Warto zauważyć, że działania mogą być sfinansowane nawet w 100%. Wnioski składa się w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii lub w urzędzie gminy.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Jej wprowadzenie pozwala na odliczenie od podstawy podatku materiałów budowlanych, usług oraz urządzeń, które są związane z realizacją prac termomodernizacyjnych w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Limit ulgi wynosi 53 tysiące złotych.

Premia termomodernizacyjna, remontowa i kompensacyjna

Premie te przeznaczone są dla samorządów i inwestorów. Wynikają one z oferty Funduszu Termomodernizacji i Remontów Banku Gospodarstwa Krajowego. Zakładają one pomoc adekwatną do nazw każdej z wymienionych wyżej premii.

Jak wspomniano, nie są to jedyne możliwości pomocy przy finansowaniu. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji – koniecznie sprawdź, na co możesz liczyć!

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródła:

  1. https://termomodernizacja.pl/ocieplenie-domu-sposoby-dofinansowania-w-2022/
  2. https://purios.com/blog/jak-uzyskac-dofinansowanie-na-ocieplenie-domu-w-programie-czyste-powietrze
  3. https://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/jesli-termomodernizacja-tylko-kompleksowa-aa-ywQp-jiqf-tova.html
  4. https://termomodernizacja.org/warto-wiedziec/dofinansowanie-termomodernizacji-jakie-sa-sposoby/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij