o domach

Jak efektownie ogrodzić taras?

Sposobów jest bardzo wiele, jednakże decyzję powinniśmy dostosować do swoich potrzeb, możliwości finansowych, a także gustu. Niektóre elementy balustrad uznawane są wśród architektów za ponadczasowe i uniwersalne. Są jednak również takie, które pasują do konkretnego stylu, w którym utrzymany jest dom i ogród.

Ponadczasowe elementy balustrad

Za ponadczasowe i uniwersalne balustrady uważamy przede wszystkim te, które wykonane są ze stali. Spotkać możemy je dosłownie wszędzie – zarówno w blokach czy wieżowcach, jak i niewielkich domkach jednorodzinnych. Są popularne w nowoczesnych budynkach tak samo, jak i zabytkowych kamienicach.

Okalają tarasy na wysokich kondygnacjach budynków, a także te znajdujące się bezpośrednio na poziomie ogrodu. O indywidualności tych balustrad świadczy przede wszystkim ich wzór, kształt i elementy zdobnicze. Niektóre elementy balustrad są proste, skromne bądź minimalistyczne. Inne zaś zachwycają wymyślnymi kształtami. Wszystko możemy dopasować do stylu, w jakim utrzymany jest budynek oraz ogród.

Nowoczesne ogrodzenia tarasowe

Jeśli zależy nam na nowoczesnym tarasie, warto zainteresować się także nowoczesną balustradą. Popularne w nowoczesnym budownictwie elementy balustrad wykonane są ze stali, zdobione czy malowane w szczególny sposób. Niezwykle nowoczesne są także ogrodzenia tarasowe wykonane ze szkła. Prawdziwym hitem w najnowszym projektowaniu budynków i ich otoczenia są właśnie te szklane balustrady, które nie tylko prezentują się nie zwykle efektownie i nowocześnie, ale są także bardzo trwałe i estetyczne.

Szklane elementy balustrad nie muszą być wyłącznie przezroczyste. Do tych najczęściej spotykanych należą balustrady z tzw. mlecznego szkła, czyli po prostu matowego. Takie szkło wpuszcza dużą ilość światła, ale nie jest zupełnie przezroczyste, dzięki czemu zapewnia użytkownikowi minimum prywatności. Zwłaszcza w przypadku nowoczesnych budynków prezentuje się niezwykle efektownie.

Uniwersalne elementy balustrad

Jeśli nie wiemy na jaki rodzaj balustrady się zdecydować, a nie odpowiadają nam klasyczne, stalowe elementy – warto zainteresować się drewnem. Jest ono zdecydowanie bardzo uniwersalne i nigdy nie wyjdzie z mody. Ponadto, drewno posiada także swój własny, wyjątkowy styl i urok, nadając całemu budynkowi i jego otoczeniu wyjątkowy, naturalny charakter. Szczególną zaletą drewnianych balustrad tarasowych jest ich ogromny wybór.

Możemy bowiem wybrać elementy balustrad o dowolnej wysokości, kształcie, wzorze i stopniu widoczności tego, co osłania. Na rynku istnieje wiele różnych kształtów tych balustrad, wzorów, na których często na zależy, grubości materiału, co często ma znaczenie praktyczne. Możemy także wybrać, czy chcemy nasz taras całkowicie osłonić, czy tylko częściowo. Drewniane balustrady są zdecydowanie najbardziej praktyczne i uniwersalne. Dodatkowo, w dowolnej chwili możemy zmienić kolor takiego ogrodzenia i przemalować drewno na wybrany odcień.

Ogrodzenie tarasowe z kompozytu

Nowością na rynku są ogrodzenia wykonane z elementów kompozytowych. Są to bardzo trwałe i wytrzymałe ogrodzenia, które są również odporne na warunki atmosferyczne. Metoda produkcji pozwala na dużą różnorodność wśród części wykonywanych z kompozytu, jak również łączenie różnych ich elementów.

Kompozyt często jest także stylizowany, aby swoim wyglądem przypominał np. drewno, beton architektoniczny, cegłę itd. Coraz częściej możemy spotkać kompozytowe elementy balustrad wykorzystywane w nowoczesnych domach. Są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają zbyt wiele pracy i dbałości o nie, a przy tym wyglądają estetycznie przez długi czas.

Choć rynek oferuje nam ogromne ilości różnych balustrad, wybór wcale nie jest prosty. Warto jednak zastanowić się, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, czy nasza balustrada ma całkowicie osłaniać nasz taras przed światem zewnętrznym, czy stanowić jedynie określenie terenu.

Czy zależy nam na uzyskaniu konkretnego efektu stylizacyjnego, który mogą podkreślić elementy balustrad czy tez chcemy coś bardziej uniwersalnego i ponadczasowego, co nie znudzi się nam zbyt szybko? W swoim planowaniu warto także wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, bowiem różne elementy balustrad możemy znaleźć w różnych przedziałach cenowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij