Grzejnik płytowy – czym się kierować przy zakupie?

Kiedy modernizujemy instalację centralnego ogrzewania lub jesteśmy na etapie budowy nowego domu i doprowadzania instalacji c.o., to nieodzowny jest wybór odpowiednich grzejników. Jeśli mamy zamiar korzystać z centralnego ogrzewania lub pieca kotłowego to najlepszym wyborem będzie grzejnik płytowy, który sprawdzi się w każdej instalacji grzewczej. Wybierając grzejniki trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, aby móc zapewnić w swoim domu odpowiedni komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach.

Wymiary grzejnika mają znaczenie

Kiedy mamy przed sobą plan instalacji centralnego ogrzewania i wiemy, gdzie będą usytuowane grzejniki możemy odpowiednio dobrać ich rozmiar. Wysokość grzejnika płytowego ma istotne znaczenie jeśli chcemy go zamontować pod oknem. Nie powinien być wtedy wyższy niż 60 cm, powinna być również zachowana odległość od ziemi, około 10 cm. Dodatkowo grzejnik, dla samej estetyki, jeśli znajduje się pod oknem powinien być odpowiednio krótszy od parapetu i najlepiej umieszczony centralnie. Jeśli grzejnik przypada na mniejszej ścianie można zdecydować się na pionowy model dekoracyjny.

Zwróć uwagę na moc grzejnika i dopasuj ją do pomieszczenia

Pomieszczenia o podwyższonej wilgotności potrzebują grzejnika o większej mocy. W łazience również można zdecydować się na tradycyjny grzejnik płytowy, mimo iż wiele osób decyduje się na modele drabinkowe. Zapewni on odpowiedni komfort cieplny, który w takim miejscu powinien być o około 5 stopni wyższy niż w pozostałych pomieszczeniach, co trzeba wziąć pod uwagę przy jego doborze. Dodatkowo moc grzewcza powinna być dopasowana do rodzaju budownictwa. Jeśli modernizuje się instalację w starym domu, który nie jest ocieplony, to orientacyjną moc urządzenia trzeba określić na poziomie od 0,12 kW/ m2, a w nowym budownictwie do 0,012 kW/m2. Dodatkowe ożebrowanie grzejnika płytowego zwiększa jego moc grzewczą. O tym, czy grzejnik płytowy posiada ożebrowanie można dowiedzieć się z oznaczenia liczbowego. Pierwsza cyfra oznacza ilość płyt, od 1 do 3, a druga ilość ożebrowań. Jeśli na drugim miejscu występuje cyfra 0 oznacza to, że grzejnik płytowy nie posiada ożebrowania. Trzeba zaznaczyć, że jeśli grzejnik w pomieszczeniu nie znajduje się pod oknem, ani na ścianie obok okna to trzeba dodatkowo zwiększyć jego moc, gdyż wymiana ciepła w takiej instalacji jest na gorszym poziomie.

Wybierz odpowiedni model ze względu na przyłącza instalacji c.o.

Oczywiście przy wyborze grzejnika płytowego istotne jest zwrócenie uwagi na to jak poprowadzona jest instalacja i gdzie znajduje się przyłącze. Najczęściej można spotkać grzejniki z podłączeniem bocznym i do nich należy dodatkowo dokupić zawór. Jeśli przyłącze jest z dołu, to należy wybrać grzejnik z podłączeniem od dołu. Ten model grzejników płytowych uważany jest za bardziej estetyczny ze względu na to, że przyłącze jest niemal niewidoczne dla oczu. Ponadto taka oferta grzejników płytowych jest atrakcyjna również ze względu na wbudowany zawór termostatyczny bez głowicy. W przypadku grzejników z podłączeniem bocznym trzeba zwrócić uwagę czy jest ono umiejscowione z lewej czy z prawej strony.

Estetyka i jakość wykończenia

Ostatnią istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę decydując się na grzejniki płytowe jest ich design. Im bardziej ergonomiczny kształt pozbawiony ostrych kantów, tym lepiej. Ponadto istotne znaczenie ma również technologia w jakiej zostały wykonane grzejniki płytowe. Proces obróbki powierzchni zewnętrznej grzejnika musi zapewniać odpowiednią ochronę antykorozyjną i możliwość bezpiecznego użytkowania przez wiele lat. Istotne znaczenie ma więc odtłuszczanie zewnętrznej powierzchni grzejnika, a następnie, żelazofosforowanie. Kluczowe jest także malowanie proszkowe i wypalanie w wysokiej temperaturze. Oczywiście grzejnik płytowy powinien posiadać deklarację zgodności z polską normą jakościową.

Zwrócenie uwagi na powyższe kwestie pozwoli wybrać grzejnik najlepszej jakości spośród oferty grzejników płytowych. Warto kierować się nimi zanim weźmie się pod uwagę aspekt ceny urządzenia grzewczego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij