Drewniane, czy plastikowe – jaki rodzaj okien lepiej sprawdzi się w mieszkaniu?

Każdy inwestor odpowiedzialny za budowę domu, musi w pewnym momencie podjąć decyzję, jakie okna będzie on chciał posiadać w swojej nieruchomości. Mamy do wyboru w zasadzie dwa rodzaje tychże okien – drewniane i oczywiście plastikowe. Jakie są mocne i słabe strony obydwu rozwiązań?

Luksus

Pierwszym aspektem, który weźmie pod uwagę nasz inwestor, będzie najprawdopodobniej… luksus. Okna drewniane są uważane przez wszystkich za towar luksusowy. Nic w tym dziwnego – stanowią zaledwie 15 procent wszystkich okien, dostępnych na rynku. Plastik jest bardziej popularny ale też o wiele tańszy i – co za tym idzie – również mniej luksusowy.

Wrażliwość na odkształcanie

Kolejnym ważnym aspektem jest odporność na odkształcanie. Budowa i aranżacje nowych mieszkań i domów, muszą uwzględniać lokalne ruchy terenu. Mogą one być wywołane ruchami tektonicznymi, tąpaniami bądź też aktywnością górniczą. W każdym przypadku, należy dokładnie uwzględnić ten czynnik w planowaniu stolarki okiennej.

Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ klasyczna stolarka plastikowa, jest mniej odporna na odkształcanie niż stolarka drewniana. Dotyczy to zarówno ruchów ziemi, jak też… temperatur. Z kolei drewno jest o wiele twardszym materiałem, który na dodatek nie odkształca się tak łatwo.

Wrażliwość na odkształcanie jest również bardzo istotna w przypadku, gdy zależy nam na dobrym doświetleniu wnętrza. Duże oka o panoramicznych wymiarach, zazwyczaj są wykonane z drewna. Tak zwane „plastiki”, nigdy nie osiągną podobnej sztywności co okna z drewna. Nawet, jeśli w ich wnętrzu znajdują się specjalne, stalowe profile wzmacniające.

Obsługa i użytkowanie

Decydując się na odpowiednie okna, warto również wziąć pod uwagę to, czy w przyszłości będziemy zajmować się ich konserwacją. Okna drewniane jak najbardziej tej konserwacji wymagają. Nawet gdy są zabezpieczone i tak po pewnym czasie (około 2 lat), zaczynają ulegać działaniu wilgoci.

Z kolei okna plastikowe nie wymagają stosowania jakichkolwiek impregnatów. Ich czyszczenie jest bardzo proste i nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia powierzchni okna.

Nie oznacza to jednak, że okna w wersji drewnianej są mniej wrażliwe na oddziaływanie czasu niż okna plastikowe. Wręcz przeciwnie – dobrze pielęgnowane okna z drewna, mogą wytrzymać nawet 90 lat. Z kolei maksymalną trwałość okien plastikowych oblicza się na około 40 lat.

Masa

Okna drewniane są zwykle cięższe od okien plastikowych. Dlaczego? Ponieważ popularne „plastiki”, charakteryzują się budową komorową. Oznacza to, że w ich wnętrzu znajdują się wolne przestrzenie. Z kolei okna zbudowane z drewna charakteryzują się litą strukturą. Dlatego też ich masa jest znacznie większa.

Cena

Ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić przy wyborze okien jest ich cena. Budowa i aranżacje wnętrza w oparciu o okna drewniane są z reguły droższe niż w przypadku okien plastikowych.

Dlaczego? Z jednej strony samo okno jest o wiele kosztowniejsze od swojego plastikowego odpowiednika a z drugiej – wymaga dość kosztownego zabezpieczania np przed wilgocią i mrozem. „Plastiki” są rozwiązaniem mniej elitarnym a co za tym idzie – również i znacznie tańszym. Zarówno w budowie jak i w codziennej eksploatacji.

Elastyczność projektu

Nowoczesna budowa i aranżacje wnętrz domów i mieszkań coraz częściej zakładają bardzo zróżnicowane kształty okien. Mamy dobrą wiadomość zarówno dla miłośników okien plastikowych jak i drewnianych. Obydwa rodzaje okien można dowolnie formować, w zależności od założonego przez nas projektu inwestycyjnego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij