Dokumentacja geologiczna przy budowie domu - kiedy jest wymagana, potrzebna

Dokumentacja geologiczna przy budowie domu – kiedy jest wymagana, potrzebna?

Wybór właściwej działki pod budowę domu może nie być łatwy. Istotne są nie tylko jej wielkość lokalizacja, ale i warunki geologiczne gruntu. Określane są podczas badania geologicznego, które sprawdza warstwy oraz rodzaj podłoża, a także poziom wód gruntowych i tendencję jego zmian. Umożliwia to dostosowanie projektu do otoczenia – dom nie będzie nierówno osiadał, a jego ściany nie będą pękać.

Czy dokumentacja geologiczna przy budowie domu jest wymagana prawnie?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych konieczne jest wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej zgodnie z zasadami opisanymi w ustawie Prawo geologiczne i górnicze z dnia 9 czerwca 2011 roku. Jest to wymagane dla niektórych kategorii geotechnicznych. Warto zaznaczyć, że dokumentacja geologiczna może być wykonana przez np. firmę geodev.pl. W przypadku domów jednorodzinnych jej wykonanie konieczne jest w przypadku występowania złożonych (kategoria II) oraz skomplikowanych (kategoria III) warunków gruntowych. Za złożone warunki uważane są niejednorodne warstwy, wśród których występują mineralne grunty słabonośne lub masy organiczne. Ponadto są to także niekontrolowane nasypy oraz projekty zlokalizowane przy zwierciadle wód gruntowych, a także powyżej ich poziomu. Skomplikowane warunki gruntowe związane są z występowaniem form krasowych na terenach budowlanych, osuwisk oraz skarp. Dotyczą one także projektów opracowanych dla terenów położonych na obszarach szkód górniczych oraz w dolinach i deltach rzek.

Jakie zalety ma przeprowadzenie dokumentacji geologicznej?

Dzięki przeprowadzaniu badań geologicznych i sporządzeniu na ich podstawie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej możliwe jest opracowanie projektu budowlanego, który uwzględniać będzie możliwe problemy związanie z wytrzymałością nieruchomości oraz pozwoli na uniknięcie ich. Użytkowanie źle zaprojektowanego domu jednorodzinnego na gruntach z kategorii II i III może być związane z pękaniem ścian, podsiadaniem gruntów, podchodzeniem wód gruntowych do piwnicy lub a parter budynku. Dodatkowo właściwie przeprowadzone badanie geologiczne pozwala na uniknięcie konieczności wydatkowania dodatkowych środków podczas budowy domu oraz zwiększa prawdopodobieństwo zakończenia budowy na czas poprzez wyeliminowanie problemów podczas prac budowlanych.

Jakie elementy zawiera dokumentacja geologiczna?

Celem przeprowadzenia badań geologicznych jest określenie warunków gruntowo-wodnych w miejscu planowanej budowy. Określono w niej warunki geologiczno-inżynierskie i hydrogeologiczne działki budowlanej, a także jej budowę geologiczną. Dodatkowo w dokumentacji zawiera się ocena przydatności określonego gruntu do realizacji budowy nieruchomości. Bardzo ważnym elementem dokumentacji geologicznej są prognozy zmian w terenie wywołane powstaniem oraz użytkowaniem nieruchomości na danym terenie. Warto podkreślić, że ostatni element jest opcjonalny. Jego powstanie nie jest wymuszone przez przepisy Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij