Dlaczego odpowiednie zabezpieczenie wykopów jest tak ważne?
Dzisiaj mamy do czynienia z intensywnym rozwojem budownictwa. Bardzo często jednak niemożliwa jest robota typowo rozkopowa, bowiem są różnego rodzaju ograniczenia urbanistyczne. Konieczne jest więc odpowiednie zabezpieczenie wykopów. Dlaczego?
Zabezpieczenie wykopów – dlaczego tak ważne?
Wiele projektów budowlanych wymaga wykonania głębokich wykopów. Te niestety są bardzo dużym zagrożeniem dla sąsiadujących konstrukcji i instalacji. Ale nie tylko. Odpowiednie zabezpieczenie wykopów umożliwia też bezpieczne wykonanie robót. Bardzo często konieczne jest zastosowanie metod, które wywodzą się z nurtu głębokiego fundamentowania. Odpowiednie zabezpieczenie wykopów z firmą Keller pozwala na ochronę zabudowy, instalacji, robotników i pozostałych użytkowników dróg. Często ochronić należy obiekty liniowe – drogi, linie kolejowe, które nie mogą zostać wyłączone z ruchu na czas prowadzenia robót. Takie zabezpieczenia wykopów są zwłaszcza potrzebne wtedy, gdy prowadzi się roboty poniżej sąsiadujących fundamentów, zwierciadła wody gruntowej, ale i w pobliżu akwenów.
Jakie zabezpieczenie wąskoprzestrzennych wykopów?
Trudno wskazać jedno zabezpieczenie wykopów, które byłoby uniwersalne. Na jego rodzaj wpływa wiele czynników. W związku z tym istotne jest odpowiednie rozpoznanie warunków gruntowych jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Należy przeanalizować sąsiedztwo, w którym planowane są roboty. Zwłaszcza że nie ma uniwersalnych metod zabezpieczeń wykopów. Są takie, których z różnych powodów nie można stosować np. w pobliżu istniejących już obiektów.
Coraz częściej stosuje się technologie zabezpieczania dla wykopów szerokoprzestrzennych, ale warto wyróżnić również sposoby wąskoprzestrzenne. Bywa, że warunki terenowe nie pozwalają na wykonanie skarp. Trzeba więc wykop zabezpieczyć deskowaniem pełnym, ażurowym, ściankami szczelnymi lub specjalnym deskowaniem systemowym. W przypadku wykopów przestrzennych jest nieco więcej problemów do rozpatrzenia.
Sposoby zabezpieczenia wykopów przestrzennych
Zabezpieczenie to konstrukcja, która utrzymuje ścianę przed utratą stateczności. Stosuje się więc najczęściej ściany szczelne. Składają się z kształtowników metalowych, które wbija się w ziemię za pomocą wibracji z wibromłota, a łączy na wyprofilowane zamki. W związku z wibracjami taka technologia montażu nie może być stosowana w każdym przypadku.
Równie popularna, choć bardziej czaso- i pracochłonna jest ścianka berlińska. Składa się z pionowo wbitych słupów i opinki drewnianej. Aby wzmocnić obudowę, można stosować np. kotwienie w gruncie lub rozpory. Niestety ścianka berlińska nie jest szczelna, więc nie sprawdzi się w przypadku prac powyżej poziomu wód gruntowych.
Obudowa z mikropali składa się z pali o średnicy od 15 do 35 cm, które wierci się w odstępach nie większych niż 3 średnice pala. Pozwala to zabezpieczyć przed obsunięciem się gruntu, który znajduje się za obudową.
Nie jest łatwo zaprojektować prace geoinżynieryjne, które zabezpieczą szerokie wykopy. Zwłaszcza że trzeba maksymalnie wykorzystać działkę i zminimalizować utrudnienia związane z procesem budowy. Ponadto pod uwagę należy wziąć dostępne miejsce na placu budowy, zasięg pracy maszyn o dużych gabarytach. Odpowiednie zabezpieczanie wykopów jest bardzo ważne szczególnie w miejscach zurbanizowanych.