Czym się kierować, wybierając ramę do obrazu

Czym się kierować, wybierając ramę do obrazu?

Dekorowanie pomieszczeń to ważne zajęcie, ponieważ sprawia, że dana przestrzeń jest bardziej nasza. Brzmi to na początku dość absurdalnie, ale wystarczy pomyśleć o akademikach czy stancjach, w których czujemy się obco, ponieważ wszystko tam nie należy do nas i większości przypadków nie mamy nawet prawa niczego przesunąć. Jak więc sprawić, aby nasze cztery ściany stały się bardziej przytulne? Sposobów jest wiele, ale warto rozpocząć od tych najmniej inwazyjnych, ponieważ jeśli się nie sprawdzą, spokojnie można je zlikwidować.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem sklepzramami.pl, który oferuje m.in. oprawę obrazów oraz luster https://www.sklepzramami.pl/cms/oprawa-obrazow-i-luster

Garść inspiracji

W celu przyozdobienia pomieszczenia stosuje się wiele zastosowań. Mogą to być na przykład zasłony z ulubionym wzorem, które sprawią, że dana miejsce będzie przypominać rodzinny dom. Można też zakupić tak zwane bibeloty, czyli niewielkich rozmiarów posążki, które ocieplą dane wnętrze. Ciekawym pomysłem są również świece zapachowe, które palone co wieczór nadadzą danemu pomieszczeniu nowego wyglądu. Aby wizualnie poprawić wystrój mieszkania czy domu, można pomyśleć także o zawieszeniu obrazów. Złociste słoneczniki nadadzą pomieszczeniu blasku, a modernistyczne portrety sprawią, że nabierze ono industrialnego charakteru. Pamiętajmy jednak, aby nie wieszać ich w oryginalnych ramach, ponieważ rzadko pasują one do reszty wystroju. Wydają się wyalienowane, a nam przecież zależy na tym, aby dana przestrzeń była spójna oraz przytulna, prawda?

Oprawa obrazów – rodzaje

Najpopularniejsze są ramy drewniane, ponieważ pod tym pojęciem kryje się tak naprawdę wiele zagadnień, związanych choćby z rodzajem drzewa, jego pochodzeniem czy wiekiem. Oprawa obrazów wykonana z drewna przede wszystkim nie musi być nudna. Możemy żonglować tak wieloma jej aspektami, na przykład grubością ramy, jej wielkością czy kształtem. Kolejną grupą ram, są te wykonane z metalu. Zazwyczaj jest to zwykły stop, poddany polerowaniu, choć można spotkać również ramy do obrazów wykonane ze złota, srebra czy miedzi. Idealnie sprawdzą się one w nowoczesnych mieszkaniach, choć po dodaniu do nich ornamentów, będą także pasować do bardziej tradycyjnych wystrojów wnętrz. Ostatnią grupą ram do obrazów są te wykonane z tworzyw sztucznych. Ich największą zaletą jest fakt, że są tanie. Trzeba być jednak świadomym ich jakości, którą określić można jako niewystarczającą. Warto mieć to na uwadze jeszcze przed zakupem, ponieważ może okazać się, że wydamy pieniądze na produkt, który nas nie interesuje.

Jak dobrać ramy do obrazów?

We wcześniejszym paragrafie omówiliśmy rodzaje opraw do obrazów, ale warto uściślić, że nie tylko wystrój pomieszczenia liczy się przy ich wyborze. Nie wolno zapominać nam o samym obrazie, ponieważ prezentowanie go w nieodpowiedni sposób sprawia, że po prostu wygląda gorzej. Jest to w dużym stopniu związane z wystrojem, ponieważ do bardzo ciemnych ścian, kwiatowe dzieła raczej nie pasują tak jak i bardzo ozdobne ramy w kolorze złota. Warto trzymać się zasady, że w jasnych pomieszczeniach stawiamy na kolory, a tych bardziej ciemnych na bardziej uniwersalne rozwiązania, takie jak szarości czy przygaszone barwy. I dokładnie w ten sam sposób dobieramy ramę do obrazu. Musi ona pasować do dzieła, może z nim kontrastować, ale ważne jest to, aby go nie przyćmiewała. Aby to zobrazować, posłużymy się przykładem, weźmy bardzo jasny portret wykonany węglem, który umieścimy w złotej, ozdobnej ramie. Czy taka oprawa obrazów wygląda korzystnie? Na to musicie odpowiedzieć sobie sami.

Oprawa luster – co trzeba wiedzieć?

Aby powiększyć wizualnie pomieszczenia, stosuje się lustra. Można nawet powiedzieć, że jest to sztuczka stara jak świat. Zazwyczaj można zakupić je w postaci prostych tafel, które nie zawsze wyglądają estetycznie. Z tego właśnie powodu warto zastanowić się nad ich odpowiednią prezentacją. Oprawa luster może przybierać różnorakie formy. Swym wyglądem nie odbiegają one od ram obrazów, z tym że zazwyczaj smuklejsze. Czym kierować się przy ich wyborze? Odpowiedź jest prosta, dokładnie tym samym, co w przypadku opraw obrazów.

Podsumowując, oprawa luster, jak i obrazów to ciekawy sposób na to, aby przyozdobić dane pomieszczenie, dzięki czemu stanie się ono dla nas przytulniejsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij