Co siać we wrześniu?

Co siać we wrześniu?

Wrzesień to idealny miesiąc na sianie i sadzenie.To bowiem gwarancja obfitych zbiorów jesiennych i wiosennych, wykorzystania ziemi, która inaczej leżałaby odłogiem i mniej pracy, jeśli chodzi o siew w miesiącach wiosennych. Co siać we wrześniu? Warzywa, kwiaty oraz odporne rośliny jednoroczne.

Co siać we wrześniu – warzywa

Jakie warzywa można zasiać we wrześniu? Oto kilka naszych propozycji warzyw, które mogą się znaleźć na Twoim stole już na wiosnę.

Szpinak

Szpinak doskonale smakuje w połączeniu z makaronem lub świeży, jako składnik sałatek. Jak go uprawiać? Szpinak lubi wilgotną glebę i półcień. Warto wysiewać to warzywo systematycznie, co kilka tygodni.

Sałata i rośliny sałatkowe

Zimowe odmiany sałaty można siać już we wrześniu. Jeśli zdecydujesz się posadzić ją na zewnątrz, pamiętaj, żeby była dobrze osłonięta. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by hodować taką sałatę np. w doniczce. Najlepiej siać te warzywa do połowy września. Które odmiany wybrać? Może to być choćby sałata musztardowa lub komatsuna.

Bób

Siew bobu we wrześniu oznacza, że plony zbierzesz wiosną przyszłego roku. Najlepszą odmianą, która przyjmie się o tej porze roku jest np. Aquadulce Claudia. Koniecznie pamiętaj jednak o zabezpieczeniu bobu przed pierwszymi przymrozkami.

Rzodkiewka

Koniec lata i wczesna jesień to idealny moment, by zasiać rzodkiewkę. Jest wówczas jeszcze na tyle ciepło, że warzywo to urośnie w zaledwie kilka tygodni. Rzodkiewka z własnego ogródka będzie idealnym składnikiem smacznych, jesiennych sałatek warzywnych.

Rzepa

Rzepa to kolejne warzywo, którego smakiem będziesz mógł cieszyć się stosunkowo szybko, bo już w zaledwie sześć tygodni. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnisz rzepie odpowiednie warunki do wzrostu – chłód i wilgoć.

Cebula

Jeśli posadzisz sadzonki cebuli we wrześniu, będziesz mógł cieszyć się wcześniejszymi zbiorami w kolejnym roku. Jakie odmiany cebuli najlepiej przyjmują się we wrześniu? Polecamy cebulę–dymkę, zwaną troy.

Czosnek

Już nasze babki i prababki wiedziały, że czosnek to naturalny antybiotyk. Dobrze więc zasiać go we wrześniu, a pędy pojawią się późną jesienią i wczesną zimą. Pamiętaj jednak, że czosnek wymaga żyznej gleby. Najlepiej siać go na głębokości 2,5 cm w 25 cm odstępach.

Co siać we wrześniu – kwiaty

Oprócz warzyw we wrześniu można sadzić również kwiaty. Oto gatunki, które idealnie się do tego nadają.

Chaber

Jeśli zasadzisz ten kwiat we wrześniu, będziesz mógł cieszyć się jego widokiem i zapachem już wczesną wiosną. Najpopularniejsza odmiana chabra to ta o fioletowych płatkach, lecz są też różowe, czerwone i białe.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski jest stosunkowo łatwy w uprawie. Jeśli posadzisz go we wrześniu, zakwitnie na początku maja. Najpopularniejsza odmiana to ta w kolorze pomarańczowym.

Mak

Chociaż mak to w większości samosiejka, można go zasadzić celowo. Bez problemu można zasadzić go wczesną wiosną i spokojnie zaczekać na jego kwitnienie do maja.

Co siać we wrześniu – podsumowanie

Jak widzisz, wrzesień nie jest martwym sezonem, jeśli chodzi o prace w ogrodzie.

Miesiąc ten to również dobry moment, by pomyśleć o bezpieczeństwie finansowym swoich najbliższych. Dobre ubezpieczenie domu lub mieszkania może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. powódź albo zniszczenia obiektów architektury w ogrodzie z powodu wystąpienia zdarzenia losowego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij