Budowa prysznica – jak zamontować szklane elementy?

Budowa prysznica – jak zamontować szklane elementy?

Prysznic jest integralną częścią wielu łazienek. Umożliwia wzięcie szybkiej kąpieli i zużywa mniej wody niż wanna. Do tego standardowe kabiny nie zabierają wiele miejsca, co ułatwia zagospodarowanie dostępnego metrażu. Oprócz tradycyjnych kabin bardzo popularne są prysznice stworzone ze szklanych ścianek prysznicowych lub usytuowane we wnękach – tutaj są konieczne szklane drzwi.

Szklane elementy do pryszniców są bardzo estetyczne i świetnie wpasowują się w stylistykę wielu wnętrz. Jednak ważne jest, żeby poprawnie je zamontować. W przypadku szklanych ścianek i niektórych modeli drzwi prysznicowych będzie konieczne zastosowanie uchwytów do szkła, które ułatwią montaż i dzięki którym elementy dobrze będą się trzymały.

Montaż kabin zależy w dużej mierze od tego, czy planowane jest zastosowanie brodzika – pomimo upowszechnienia się kabin bezbrodzikowych takie rozwiązanie wciąż jest chętnie stosowane. Od rodzaju wybranego prysznica zależy również to, w jaki sposób do jego montażu należy przystosować łazienkę.

Kabiny prysznicowe bez brodzika

W przypadku kabiny prysznicowej bez brodzika należy zamontować odpływ w podłodze. Najczęściej występują odpływy liniowe lub tak zwane kratki. Montaż kabiny bez zastosowania brodzika jest stosunkowo prosty, jednak i tutaj trzeba zachować ostrożność, żeby nie zniszczyć kabiny. Na początku montuje się ramy kabiny i profile.

Szyby do kabiny montuje się wkładając je w zainstalowany wcześniej stelaż. Pomocne mogą być tutaj uchwyty do szyb, które stabilnie przytrzymają szkło tak, żeby się nie wyślizgnęło i ułatwią jego wmontowanie. Miejsca, gdzie stykają się szyby z górnymi szynami należy uszczelnić.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem

W przypadku standardowych kabin ich montaż na brodziku wygląda podobnie jak bez. Należy jedynie pamiętać o tym, żeby najpierw zmontować kabinę i zamontować brodzik, a dopiero potem połączyć oba elementy razem. Używa się do tego uchwytów montażowych, często nie obejdzie się również bez użycia takich elementów jak uchwyty do szkła, szczególnie jeśli kabina nie posiada profili montażowych lub nie ma ich przy każdej krawędzi – dzięki nim będzie możliwe zamocowanie szklanych elementów do ścian.

Ścianki prysznicowe i elementy balustrady

Rezygnując z brodzika, często zamiast tradycyjnej kabiny wybiera się szklane ścianki prysznicowe. Są bardzo estetyczne, jednak trzeba bardzo uważać w trakcie ich montażu, pomimo tego, że wielu producentów wybiera bezpieczne szkło hartowane. Ścianki prysznicowe powinny zostać przymocowane nie tylko do ściany, ale również do podłogi.

Tutaj przydatne będą elementy balustrady, dzięki którym konstrukcja jest szczelna i stabilna. Często wykorzystuje się również specjalne profile aluminiowe oraz ściski punktowe a także stabilizatory. Należy pamiętać również o uszczelkach, które uszczelnią całą kabinę i zapobiegną wydostawaniu się z niej wody.

Jeżeli przy kabinie nie ma brodzika, to należy zastosować odpływ podłogowy i wykonać spadek, dzięki któremu woda będzie kierowana do kanalizacji. Ścianki prysznicowe mogą stworzyć całą kabinę lub można je zamontować pojedynczo tylko po to, żeby oddzielić natrysk od reszty łazienki.

Szklane drzwi prysznicowe

Szklane drzwi prysznicowe są najczęściej stosowane w przypadku kabin usytuowanych we wnękach oraz jeśli wykorzystano ścianki prysznicowe. Drzwi zwykle wyposażone są w profile, ale mogą ich nie mieć, dzięki czemu stają się dużo bardziej minimalistyczne.

Przy dolnej krawędzi drzwi znajduje się uszczelka, która kieruje wodę do odpływu i zapobiega wydostawaniu się jej poza kabinę. Uszczelki znajdują się również przy pozostałych krawędziach, jeśli te nie posiadają profili.Drzwi można zastosować zarówno na brodziku jak i bezpośrednio na posadzce.

Żeby montaż drzwi był łatwiejszy, warto użyć uchwyty do szyb, dzięki którym łatwiej będzie osadzić szkło w profilach. To właśnie je należy zamontować najpierw. Drzwi mogą mieć jeden lub dwa segmenty i mogą otwierać się standardowo lub być przesuwne. Montaż szklanych drzwi zależy od modelu i producenta. Jako ostatnie zakłada się klamki do drzwi i uszczelnia całość. Wymiary drzwi muszą być ściśle dopasowane do kabiny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij