5 sposobów, by unowocześnić prace dużej firmy budowlanej

Konkurencja na rynku firm budowlanych jest naprawdę duża i z roku na rok coraz większa. Realizowane są zarówno duże projekty w ramach programów państwowych, jak i innych inwestycji deweloperskich. Zlecenie na duży projekt wymaga pozytywnej weryfikacji wniosku przetargowego i zaproponowanie korzystnych rozwiązań zarówno pod względem ceny, jak i jakości, a przede wszystkim zapewnienie terminowości, bo z tą bywa różnie. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób unowocześnić prace dużej firmy budowlanej, by częściej wygrywać przetargi.

Wprowadzenie systemów informatycznych dla firmy budowlanej

Podstawową kwestią jest wyposażenie firmy budowlanej w odpowiedni system informatyczny. Musi być bowiem zapewnione sprawne zarządzanie daną budową, a w przypadku dużej firmy kilkoma budowami, a to niekoniecznie wymaga jeżdżenia pomiędzy jedną pracą i drugą, gdyż wystarczy, że sprawnie działa zdalne zarządzanie. System umożliwia wgląd w kosztorysy inwestorskie, ofertowe i powykonawcze, a także ich modyfikację. Wśród modułów wyróżnia się bardzo wiele elementów. Między innymi: ewidencję struktury i parametrów budowy, moduł dotyczący podwykonawców, bazy sprzętowo-transportowej z analizą rzeczywistych kosztów maszyn, ewidencja protokołów czy czasu pracy pracowników. System pozwala przede wszystkim sprawnie rozliczać roboty na każdym etapie, z czego zadowoleni są zarówno inwestorzy, jak i pracownicy.

Unowocześnienie floty i połączenie jej z systemem informatycznym

Dzięki zastosowaniu systemu informatycznego możliwe jest kontrolowanie na bieżąco terminów przeglądów technicznych maszyn budowlanych, dokonywanych napraw, kosztów eksploatacji każdego sprzętu, w tym kosztów benzyny. Możliwe jest nawet szybkie informowanie o awariach, dzięki połączeniu floty z systemem informatycznym. Dzięki temu działania zaradcze mogą być szybsze, a firma może uniknąć przestojów.

Wynajem długoterminowy maszyn i sprzętów budowlanych

Oczywiście uniknięcie przestojów jest możliwe, jeśli na budowie wykorzystuje się wynajmowane podnośniki. Warszawa, jest miastem, gdzie coraz częściej firmy decydują się na leasing krótko lub długoterminowy sprzętu budowlanego. Podnośniki przegubowe jak w Bozer.pl, czy też teleskopowe są często wykorzystywanym sprzętem w pracach elewacyjnych. Dzięki nim można znacznie usprawnić transport materiałów budowlanych, a także pracowników na kolejne kondygnacje. Wynajem sprzętu budowlanego wiąże się z możliwością serwisowania na miejscu budowy, jeśli usterka nie jest zbyt poważna, a także ewentualnie dostarczeniem sprzętu zastępczego, w ramach zawartej umowy.

Szkolenie pracowników w zakresie nowych materiałów i technik budowlanych

Unowocześnienie firmy budowlanej wiąże się również z ciągłym szkoleniem pracowników. Pojawiają się nowe materiały, a także techniki budowlane. Dzięki przeszkoleniu pracowników możliwe jest myślenie o rozszerzaniu działalności. Oczywiście szkolenia to także wyższe kompetencje budowlańców, czym także firma może się chwalić w starciu z innymi w przetargu na wykonanie dużego projektu budowlanego.

Rozszerzenie działalności o zyskujące na popularności technologie

Budownictwo ciągle się rozwija i to już nie tylko budowanie domów z cegieł czy pustaków, ale również budowa domów energooszczędnych i pasywnych. Po przeszkoleniu pracowników można stanąć w szranki z innymi firmami starającymi się o takie projekty. Dotyczą one zarówno zamówień indywidualnych, jak i dużych, nowoczesnych inwestycji deweloperskich, wszak zielona energia bezpośrednio łączy się z technologią budowy domów pasywnych. Tutaj potrzebna jest nie tylko wiedza i doświadczenie, ale również odpowiedni sprzęt, chociażby termodetektory mostków termicznych.

Nowoczesna firma budowlana to konkurencyjne przedsiębiorstwo. Dlatego jeśli w Twojej firmie nie wdrożono jeszcze zaawansowanej informatyzacji i systemów dla budownictwa, to czas najwyższy to zmienić. ERP to gwarancja właściwej koordynacji wszystkich działań, dzięki temu firma staje się atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów. Wkroczenie z technologią dla budownictwa w XXI wiek to jedyny sposób na bardziej intensywny rozwój.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij