Znaki drogowe gdy budujesz dom, podjazd, wjazd do nieruchomości

Znaki drogowe gdy budujesz dom, podjazd, wjazd do nieruchomości

Planujesz budowę domu, magazynu, innej prywatnej nieruchomości? Pamiętaj, że mogą obowiązywać cię przepisy związane z projektowaniem tymczasowej organizacji ruchu. Sprawdź, co musisz wiedzieć, a także gdzie kupisz znaki drogowe.

Budowa domu a oznakowanie drogi

Jeśli budujesz dom na prywatnej drodze i zakres prac w żaden sposób nie wpływa na drogę publiczną, nie musisz się niczym martwić. Jeśli jednak plac budowy jest rozbudowany i często wyjeżdżają z niego ciężkie maszyny, mogące stwarzać zagrożenie lub projekt w jakikolwiek sposób narusza obecną sytuację na drodze, konieczne będzie wprowadzenie oznakowania.

Tutaj zaznaczymy od razu, że nawet jeśli kupisz znaki drogowe od sprawdzonego producenta, spełniające wszystkie parametry, nie oznacza to od razu, że jego postawienie będzie legalne. Musisz otrzymać zgodę od organu zarządzającego danym odcinkiem drogi. Ponadto każdy znak musi być zamontowany zgodnie z regulacjami, określającymi m.in. odległość od krawędzi jezdni, czy innego znaku.

Zakup lub wypożyczenie znaków drogowych

Gdy budową zajmuje się doświadczona firma budowlana, najczęściej ona odpowiada za oznakowanie. Może na stałe współpracować z wypożyczalnią lub posiadać znaki drogowe na własność. A co zrobić, gdy to ty musisz się tym zająć? Znaki drogowe kupisz, wypożyczysz w firmie Unistop, która może także pomóc z ich montażem.

Z oczywistych względów w większości przypadków zakup będzie nieopłacalny, aczkolwiek to nie problem, ponieważ możesz skorzystać z usług wypożyczalni znaków, co zwykle jest optymalne pod kątem finansowym. Na ich kupno najczęściej decydują się deweloperzy, zarządcy nieruchomościami, czy właściciele magazynów, obiektów przemysłowych, którzy ze względów bezpieczeństwa chcą właściwie oznaczyć drogę wewnętrzną.

Oznakowanie budowy

Znakiem, który najczęściej spotyka się przy placu budowy, jest tablica informacyjna w kolorze żółtym. Wskazuje, jakie prace na danym terenie będą przeprowadzane, kto jest ich wykonawcą.

Oprócz tego stosuje się m.in. znaki ostrzegawcze, informujące np. o robotach na wysokości, głębokich wykopach, a także o tym, że na danym odcinku drogi nie ma przejścia. Oprócz tego stawia się znak ostrzegawczy o wyjeździe z budowy, który jest dla kierowców sygnałem, że w tym miejscu może występować nasilony ruch pojazdów budowlanych. Jest to jednocześnie przestroga, aby nie zastawiać wjazdu.

Konieczne może okazać się także zastosowanie znaków BHP (np. ostrzegających przed wiszącymi przedmiotami) lub znaków ochrony przeciwpożarowej.

Nie wiesz, co będzie potrzebne, jakie są aktualne przepisy? To nie musi być problem. Możesz zamówić projekt tymczasowej organizacji, podczas którego tworzenia uwzględnione zostaną wszelkie potencjalne zagrożenia na drodze wynikające z planowanych prac budowlanych. Decydując się na wynajem znaków, możesz też poprosić o pomoc specjalistów z tego punktu. Szczególnie że, jak już pisaliśmy wcześniej, możliwe jest nie tylko wypożyczenie/zakup znaków, ale też zlecenie usługi ich montażu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij