Wkłady kominkowe

Dzisiaj nowoczesność rozwiązań, pozwala nam na lepsze dostosowanie budynku. Mamy o wiele więcej narzędzi, które możemy wykorzystać w tym celu. Całość wykończenia domu nie opiera się tylko i wyłącznie na dopasowaniu koloru ścian czy wymianie mebli. W niektórych wypadkach chcemy posiadać coś więcej i wtedy zazwyczaj jest to urządzenie peryferyjne, które jest związane ściśle z wodą. W tym wypadku mamy na myśli wkłady kominkowe, które oprócz tradycyjnych rozwiązań, posiadają jeszcze płaszcz wodny. Oczywiście lokalizacja takiego urządzenia w mieszkaniu, wymaga od nas rozwiązania kwestii kilku problemów technicznych.

Możemy mieć problemy z samą instalacją, a nawet eksploatacją, zwłaszcza jeśli dokonamy nieprawidłowego montażu. Wkłady kominkowe są z reguły mniejsze od dużych kominków i jest to ich duża zaleta, ponieważ łatwiej je umieścić wewnątrz mieszkania, a nawet wbudować w ścianę, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ogrzewamy cały dom

Palenisko wyposażone w płaszcz wodny, jest w stanie ogrzać wszystkie pomieszczenia jednocześnie. Urządzenie jest kompaktowe, a mimo to jest w stanie zapewnić nam naprawdę dużą moc grzewczą, która niewątpliwie jest bardzo przydatna podczas zimy. Ogrzanie dużego mieszkania, przy użyciu wkładu kominkowego, nie wydaje się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli lokalizacja całego urządzenia jest z góry przemyślana.

Oczywiście czasem trzeba zadbać jedynie o szczegóły, ale większość tego typu urządzeń, może działać w pełni automatycznie bez udziału człowieka. Takie jednostki są odpowiednio zaprogramowane, dzięki czemu wkład kominkowy utrzymuje stałą temperaturę. Palenisko takiego urządzenia może posiadać panoramiczne i płaskie palenisko, ponieważ w nowocześniejszych urządzeniach stosuje się specjalne przeszklenia wykonane, ze szkła nisko emisyjnego.

Wkłady nie zawsze takie dobre

Dawniej rozwiązania z wkładami kominkowymi, nie były tak przemyślane, ponieważ wstawiano je w złych miejscach oraz nie były one aż tak technologiczne dostosowane do pewnego poziomu. Przestarzałe modele nie były tak wydajne, przez co nie spełniały określonych norm, a nawet nie były w stanie konkurować z większymi stacjonarnymi urządzeniami.

SPRAWDŹ:  Jak stworzyć "zielone" osiedle? O walce ze smogiem, ekologicznym ogrzewaniu, energooszczędności i sprawnej wentylacji

Warto też pamiętać, że większość dostępnych na tamte czasy urządzeń, nie posiadała nawet automatycznego sterowania. Dzisiaj taki wkład kominkowy pracuje autonomicznie, dzięki czemu jest to duże ułatwienie przydatne w każdym domu. Warto pamiętać, że wszystkie czynności wykonują się automatycznie, dzięki czemu wkład kominkowy nie zgaśnie, nawet jeśli zapomnimy podłożyć drewna, tutaj wszystkie prace wykonuje sterownik i dlatego jest to tak wygodne, dla wielu ludzi. Warto też podkreślić, że wkłady kominkowe, są bardzo estetycznym rozwiązaniem o wiele lepszym niż tradycyjne kominki, wokół których bardzo często trzeba sprzątać.

Dobre rozwiązanie na zimę

Liczy się odpowiednie podejście do takiego tematu, każdy powinien posiadać wkład kominkowy w swoim domu, zwłaszcza jeśli nie mamy dużego pieca grzewczego. W nowoczesnym budownictwie warto stosować kominki z płaszczem wodnym, ponieważ mają one zdecydowanie większą wydajność, niż bez tego dodatkowego elementu.

Układ wodny funkcjonuje prawidłowo, dzięki czemu kominek ma zapewnione odpowiednie chłodzenie, co pozwala na bieżąco kontrolować jego temperaturę nagrzania. To bardzo ważne, aby mieć wyciągnąć jak najwięcej zalet z takiego rozwiązania. Warto się więc zastanowić, nad montażem wkładu kominkowego, jeszcze w trakcie budowy domu. Liczą się tylko wygodne rozwiązania, takie, które możemy dostosować do własnych możliwości.

Katarzyna Domańska

Katarzyna Domańska

Ekspertka w dziedzinie remontów i wykończeń wnętrz. Autorka licznych poradników dotyczących samodzielnych prac renowacyjnych. Z pasją testuje nowe materiały i technologie, aby ułatwić czytelnikom realizację domowych projektów.

Artykuły: 235

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *