Pomiar oświetlenia

W niektórych miejscach takich jak zakłady pracy, szkoły czy też w innych budynkach przeprowadza się proces pomiaru natężenia oświetlenia. W niektórych miejscach wymaga się dobrego światła, a problem z odpowiednim dostosowaniem światła, do stanowiska pracy, może być bardzo niebezpieczny i prowadzić nawet do poważnego wypadku. Należy mieć świadomość, że światło niezależnie od wszystkiego jest potrzebne zwłaszcza w miejscach gdzie występują drogi ewakuacyjne czy określone ciągi komunikacyjne.

Niedostateczna ilość światła bardzo często prowadzi do groźnego wypadku, na co nie można sobie pozwolić. Do ogólnego pomiaru światła wykorzystuje się profesjonalne luksomierze, które są zatwierdzone przez Główny Urząd Miar. Mówimy więc o urządzeniach posiadających określone certyfikaty jakości, co jak się okazuje ma znaczenie, ponieważ badania wykonane za pomocą nieautoryzowanych luksomierzy, nigdy nie zostaną uznane.

Dynamika oświetlenia

Na pewno światło musi posiadać określoną moc, czyli tak zwaną dynamikę oświetlenia, która pozwala przede wszystkim na ogólną ocenę, czy rzeczywiście można pracować przy danym typie światła. To bardzo ważne, ponieważ z praktycznego punktu widzenia, wiele osób na podstawie takich badań, jest w stanie wyciągnąć określone wnioski.

Jeśli dynamika światła jest poniżej przeciętnej, to znaczy, że samo oświetlenie jest zwyczajnie niedostosowane do miejsca. W takich sytuacjach, trzeba jak najszybciej naprawić tego typu stan rzeczy, ponieważ w innym przypadku możemy mieć poważne problemy. W domu dostosowanie światła do warunków panujących na zewnątrz nie stanowi największego problemu. Inaczej sytuacja wygląda w miejscu pracy, gdzie mamy do czynienia z bardzo dużą halą, gdzie musi być zastosowana odpowiednia liczba źródeł światła.

Dobre światło

Jeśli danych urządzeń jest za mało, to należy dokupić kolejne źródła światła i zamontować je w takich miejscach, aby zakład był właściwie oświetlony. Jest to bardzo ważne, ponieważ większość zakładów pracuje także w godzinach nocnych i odpowiednie natężenie światła jest w stanie o wiele bardziej ułatwić taką prace.

Dobre oświetlenie wpływa też na poprawę samopoczucia, dlatego te kilkanaście elementów mimo wszystko, musi zostać zachowane. Dobre dynamiczne oświetlenie, to przede wszystkim wysoka jakość takiego światła, które w idealny sposób jest dopasowane do danego środowiska pracy i właśnie nad takimi rozwiązaniami powinniśmy dzisiaj pracować.

Sprawdzamy przydatność

Oczywiście to my sami musimy przekonać się o przydatności takich rozwiązań, ponieważ w inny sposób na pewno nie zauważymy wielu korzyści, jakie płyną w przypadku zastosowania takiego rozwiązania w praktyce. Należy dokładnie przemyśleć całą sytuację i po prostu wykonać wszystko zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami.

Dobre natężenie światła, to również element związany z przepisami BHP, dlatego zakłady pracy muszą stosować się do obowiązujących norm. Warto więc na dobrą sprawę sprawdzić oświetlenie, ponieważ może ono okazać się niewystarczające. Na pewno należy unikać błędów, ponieważ, możemy mieć z tego tytułu problemy. Oświetlenie jest bardzo ważne, bez niego nie bylibyśmy w stanie wiele zdziałać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij