Pielęgnacja trawnika na wiosnę – jak ożywić swoją murawę po trudnym sezonie zimowym?

Pielęgnacja trawnika na wiosnę – jak ożywić swoją murawę po trudnym sezonie zimowym?

Zima to bez wątpienia ciężki czas dla każdego trawnika. Nieważne ile starań włożymy w przygotowania do tego sezonu, zawsze wiosną zaobserwujemy zgniecione i mało atrakcyjnie wyglądające źdźbła. Kluczowym zadaniem każdego domownika jest więc jak najszybsze doprowadzenie murawy do stanu idealnego, zaraz po stopnieniu ostatnich śniegów.

Do tego celu potrzebny jest przede wszystkim czas i masa narzędzi. Możemy być natomiast pewni, że cały włożony wysiłek się opłaci, a my spoglądając latem na ogród będziemy cieszyć się z nienagannej kondycji naszego trawnika. Jak natomiast zrobić to dobrze? O tym opowiemy poniżej.

Krok 1: Zadbaj o równość terenu

Obfite opady śniegu mogą przyczynić się do zapadnięcia gleby w miejscach, w których niegdyś robione były różnego rodzaju dziury pod wykopy. W teorii nie będzie to przeszkadzało w poroście trawnika, jednak zdecydowanie obniży to atrakcyjność ogrodu i będzie uciążliwe w koszeniu. Z tego względu, warto uregulować teren poprzez walcowanie. Do tego celu posłużyć się można specjalnym walcem ręcznym, dostępnym w wielu sklepach z narzędziami ogrodniczymi. Oprócz tego, niezwykle kluczowe jest załatanie dziur, które często pojawiają się w trawniku po zimie.

kosiarka

Krok 2: Wyzbądź się zniszczonych i zalegających źdźbeł

To niewątpliwie jedna z najważniejszych czynności jakie należy zrobić przed pierwszym koszeniem. Różnego rodzaju chwasty, zeszłoroczne liście oraz zniszczona i gnijąca trawa – to czynniki wprowadzające do murawy szereg bakterii, których należy się jak najszybciej wyzbyć z ogrodu. Do tego celu mogą posłużyć po części grabie, a po części bardziej zaawansowany sprzęt. Mowa głównie o wertykulatorze i aeratorze. Zazwyczaj taki wertykulator i aerator do trawy występuje w formie jednego sprzętu, z wymiennymi końcówkami. Zarówno napowietrzanie gleby, jak i wyzbywanie się zgnitych źdźbeł jest niezwykle ważne w kontekście poprawy kondycji murawy.

Krok 3: Odpowiedzialne koszenie

Pamiętajmy, aby nie kosić trawnika z częstotliwością zależną od czasu, a jedynie od wysokości źdźbeł. Ścinanie murawy równo co tydzień może wbrew pozorom bardziej jej zaszkodzić, aniżeli pomóc. Sam porost trawnika jest zależny głównie od pory roku i panujących warunków pogodowych. Warto więc skupić się na obserwacji, w jakim tempie odbywa się ta czynność i na tej podstawie dobierać czas koszenia. Najlepiej, aby źdźbła trawy podcinać w momencie osiągnięcia przez nie wysokości około 8-10 cm. Ścinać powinno się mniej więcej o jedną trzecią tego wymiaru. W ten sposób uda się osiągnąć efekt gęsto rosnącej i w pełni zielonej murawy. Decydując się na krótsze koszenie, trawnik nie zdoła nabrać odpowiedniej barwy i może zacząć usychać.

Oczywiście, istotne jest również samo podlewanie trawnika. W tym celu najlepiej sprawdzą się zraszacze, które w łatwy sposób podleją każdy metr kwadratowy ogrodu, bez utraty zbyt dużej ilości wody. Dbajmy o naszą murawę, a ona z pewnością odwdzięczy się nam atrakcyjnym wyglądem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij