Okna plastikowe czy drewniane – które wybrać?

Okna plastikowe czy drewniane – które wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju okien jest jednym z najważniejszych aspektów, na który powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie budowy lub remontu domu czy mieszkania.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą „WAWRUK Nowoczesna Stolarka – Drzwi, okna, bramy, podłogi, ogrodzenia Białystok

WAWRUK Nowoczesna Stolarka - Drzwi, okna, bramy, podłogi, ogrodzenia Białystok

Dobór złego rodzaju okien może skutkować tym, że w naszym domu lub mieszkaniu nieustająco będzie zbyt niska temperatura. Dodatkowo, w przypadku źle dopasowanych okien spodziewać się również możemy większych opłat za energię cieplną. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nasi domownicy to także dzieci, ponieważ w wyniku zbyt niskich temperatur, panujących w domu lub mieszkaniu mogą zacząć chorować. Jak zatem dobrać okna do konkretnego rodzaju mieszkania a nawet pomieszczenia? Czy lepiej zdecydować się na okna drewniane czy te wykonane z tworzywa sztucznego?

Czy okna PCV są bardziej szczelne akustycznie?

Dźwiękoszczelność jest niewątpliwie jedną z najważniejszych cech, jeśli chodzi o wybór okien do domu lub mieszkania. Tutaj musimy jednak wiedzieć, że nie ma wyraźnej różnicy w szczelności akustycznej pomiędzy oknami drewnianymi a ich plastikowymi odpowiednikami. To, czy dane okno będzie skutecznie zapobiegało dostawaniu się fal akustycznych, zależy tylko i wyłącznie od parametrów konkretnego modelu okna. Jeżeli więc nasze mieszkanie znajduje się w dużym mieście lub w pobliżu bardzo ruchliwej ulicy – zarówno okna drewniane jak i plastikowe będą znakomitym wyborem.

Dobre okna w Białymstoku – czyli gdzie najlepiej sprawdzą się okna drewniane

Okna drewniane mają to do siebie, że nawet dzisiaj dalej postrzegane są jako bardziej luksusowe. I w niektórych przypadkach faktycznie tak jest. Wystarczy spojrzeć na piękne, stare pałace lub nowoczesne domy, należące do bogatych ludzi. Okna PCV w tym konkretnym domu oszpeciłyby cały jego wizerunek. Co to oznacza dla nas? Oznacza to, że drewniane modele okien mogą stanowić jeden z elementów zdobniczych w domu. Jeżeli wygląd domu jest dla nas ważnym aspektem, to wybór okien drewnianych będzie bardziej korzystny również ze względu na fakt, że okna drewniane mogą przybierać najróżniejsze kształty, a niektóre sklepy oferują specjalne okna produkowane według szczegółowych wytycznych podanych przez klienta. Powinniśmy również wiedzieć, że okna drewniane (przy odpowiedniej konserwacji) mogą służyć nam przez ponad 90 lat! Okna drewniane mają jednak kilka wad i nie w każdym miejscu ich montaż jest wskazany. Tego rodzaju okna nie powinny być montowane w miejscach o dużej wilgotności, ponieważ w takich warunkach drewno, które wchodzi w skład okien może zmięknąć, przez co okna staną się nieszczelne. Okna drewniane są również nieco droższe od ich plastikowych odpowiedników. Podsumowując, okna drewniane sprawdzą się znakomicie w domkach jednorodzinnych (jeżeli zależy nam na wyglądzie), oraz w mieszkaniach, w których dominują drewniane elementy wystroju, ponieważ drewniana rama będzie się świetnie z nimi komponować.

Plastikowe drzwi i okna – kiedy warto?

Okna PCV doskonale sprawdzą się w mieszkaniach, które urządzone są w bardzo nowoczesnym stylu. Jeżeli więc w naszej przestrzeni domowej dominują przedmioty wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego – okna plastikowe będą na pewno lepszym rozwiązaniem. Okna te są również bardzo stabilne, ponieważ większość dostępnych na rynku modeli posiada profile o specjalnej budowie. Ich ogromną zaletą jest to, że są odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, różnego rodzaju substancje chemiczne, a także wodę, co czyni je znakomitym rozwiązaniem we wszelkich fabrykach oraz halach produkcyjnych, gdzie okna są bardzo narażone na działanie wspomnianych wcześniej czynników. Dodatkowo okna te można wyposażyć w dodatkowe funkcje antywłamaniowe, co czyni je bezpieczniejszymi. Okna tego rodzaju powinny być również stosowane w miejscach trudno dostępnych, w których obecność człowieka jest bardzo rzadka. Wynika to z tego, że profile tych okien nie wymagają konserwacji nawet przez 40 lat, a dodatkowo ich białe profile nie żółkną pod wpływem działania promieni słonecznych, więc decydując się na tego rodzaju okna, dostajemy gwarancję estetyki niezależnie od sposobu i częstotliwości konserwacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij