Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać?

Automat zdecydowanie ułatwia korzystanie z rozwieranej bramy wjazdowej. Ma on wiele zalet, które poprawiają komfort życia. Dobór odpowiedniego napędu może być dla wielu osób nie lada wyzwaniem, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, aby przed zakupem wiedzieć, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać.

Napędy do bram dwuskrzydłowych – dlaczego warto je instalować?

Wiele osób zastanawia się, jaki wybrać napęd do bramy dwuskrzydłowej oraz czy warto w niego inwestować. Automat do bramy skrzydłowej jest istotnym elementem, co wynika z kilku powodów. Jednym z nim jest fakt, że skrzydła rozwieranego ogrodzenia wjazdowego są ciężkie. Ręczne otwieranie i zamykanie takiej bramy może okazać się męczące i niepraktyczne.

Drugą zaletą jest to, że napęd do bramy dwuskrzydłowej pozwala na zaoszczędzenie czasu, ponieważ zabudowa otwiera się w kilka sekund – jest to o wiele mniej, niż w przypadku gdy trzeba to robić manualnie.

Kolejnym plusem jest zapewnienie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli wjazd skierowany jest prosto na ulicę. Jeżeli skrzydło bramy otwiera się automatycznie, nie ma potrzeby zostawiania samochodu na poboczu lub na drodze.

Jednym z ważniejszych aspektów posiadania automatu do bramy dwuskrzydłowej jest wygoda oraz komfort. Dzięki automatyzacji nie ma potrzeby wychodzenia z auta, co jest dużym ułatwieniem podczas niesprzyjających warunków pogodowych, takich jak śnieg lub deszcz.

Bramy z napędem mogą otwierać się sekwencyjnie, dzięki czemu można stworzyć wąskie przejście. Jest to bardzo przydatne w momencie, gdy potrzebna jest mała przestrzeń, która będzie pełnić funkcję furtki.

Napęd do bramy dwuskrzydłowej – jaki ma mechanizm działania?

Za otwieranie oraz zamykanie ciężkich skrzydeł odpowiedzialny jest silnik elektryczny. Jego moc przenoszona jest na konstrukcje hydrauliczne bądź mechaniczne. Takie napędy zasilane są przez prąd elektryczny. W przypadku zwarcia bramę można otworzyć lub zamknąć ręcznie, dzięki elektronicznemu pomiarowi siły, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Jest to bardzo przydatna funkcja, jeżeli nastąpi awaria siłownika.

Innowacyjne napędy mają wbudowane systemy ostrzegawcze, które reagują na przeszkody. Systemy dają większe poczucie bezpieczeństwa, zarówno dla przechodniów, jak i innych samochodów.

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać – kryteria wyboru napędu

Automat należy odpowiednio dopasować do parametrów bramy, ponieważ tylko wtedy będą kompatybilne ze sobą. Poniżej znajdują się kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze.

Ciężar bramy

Ciężar skrzydeł pełni kluczową rolę w wyborze napędu oraz jego mocy. Ustalenie masy bramy dwuskrzydłowej nie powinno sprawić trudności, ponieważ takie informacje zazwyczaj zawarte są w specyfikacji technicznej danego modelu ogrodzenia wjazdowego bądź w dołączonej instrukcji. W każdej chwili można również skorzystać z pomocy producenta. Obroty silnika napędu muszą być odpowiednio dopasowane do masy bramy, poniżej wskazówka (Nm jest jednostką momentu obrotu silnika):

  • bramy lekkie – dwa skrzydła po ok. 150 kg mają zapotrzebowanie na 600 Nm;
  • bramy średnie – dwa skrzydła po ok. 200 kg mają zapotrzebowanie na 800 Nm;
  • bramy ciężkie – dwa skrzydła po ok. 300 kg mają zapotrzebowanie na 1000 Nm.

Długość (szerokość) skrzydeł bramy

Wybierając siłownik do bram skrzydłowych, trzeba zwrócić uwagę na to, jaka jest maksymalna szerokość skrzydła, którą taki napęd może bezproblemowo obsługiwać.

Jeżeli długość skrzydła bramy wynosi np. metr, najbezpieczniej jest wybrać siłownik, który przeznaczony jest do skrzydeł o długości dwóch metrów. Dzięki takiemu zapasowi automat oraz ogrodzenie wjazdowe nie zostaną uszkodzone przez mocne podmuchy wiatru, co mogłoby się zdarzyć przy np. niskiej jakości blaszanych bramach.

Głębokość osadzenia bramy

Kąt rozwarcia skrzydeł bram dwuskrzydłowych zależy od głębokości ich osadzenia. Jest to istotne przy wyborze automatu, ponieważ napędy rozwierają skrzydła bramy pod takim kątem, do jakiego są przystosowane.

Szerokość słupków bramy

Zastosowanie siłownika może być utrudnione w przypadku, gdy wymiary przekroju słupka są zbyt małe.

Częstotliwość używania bramy dwuskrzydłowej

Jeżeli brama dwuskrzydłowa używana jest w warunkach domowych, można wybrać napęd, który przeznaczony jest do pracy lekkiej. Automatyczne zamykanie bramy przydomowej nie przekracza zazwyczaj 50 cykli dziennie, dlatego też siłownik nie musi mieć mechanizmów do ciężkiej pracy. Inaczej to wyglądu w przypadku bram dwuskrzydłowych używanych w firmach, fabrykach czy magazynach.

Napęd do bramy dwuskrzydłowej – jaki wybrać rodzaj?

To, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej będzie najlepiej do niej pasował, zależy od jej rodzaju. Typ siłownika powinien być harmonijny z ogrodzeniem oraz z potrzebami kupującego. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów napędów, są to m.in.:

  • napędy śrubowe – ich działanie polega na tym, że element napędowy przesuwa się liniowo, wzdłuż korpusu siłownika, dzięki czemu przenosi siłę na skrzydło bramy. Użycie tego rodzaju automatu jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla bram dwuskrzydłowych. Nie sprawdzi się tylko i wyłącznie w przypadku, gdy słupek jest zbyt szeroki;
  • napędy podziemne – są montowane pod powierzchnią gruntu. Zastosowanie tego rodzaju siłownika jest świetnym rozwiązaniem dla miłośników estetycznych rozwiązań, ponieważ taki automat jest niewidoczny. Nada się on również w sytuacji, gdy wymiary przekroju słupka okażą się być zbyt małe dla innych rodzajów napędów;
  • napęd z ramieniem łamanym – dobrze się sprawdzi do bram skrzydłowych, których słupki są murowane lub kamienne.

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej? (2022 rok)

Technologia bardzo szybko się rozwija, dlatego warto inwestować w innowacyjne projekty. Ta zasada tyczy się również siłowników do bram.

Warto szukać producentów, którzy nadążają nad dzisiejszą technologią, a ich asortyment adekwatny jest do najnowszych konstrukcji – nawet tych z ostatnich miesięcy.

FAQ:

 

  • Jaki jest dobry napęd do bramy dwuskrzydłowej?

Siłownik do bram posesyjnych powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów – daje to gwarancję wydajności i trwałości. Dobry napęd pracuje cicho oraz płynnie, a jego zużycie energii jest niskie. Ważne jest również, aby znosił pracę w wysokich temperaturach.

 

  • Co jest istotne przy wyborze napędu do bramy?

Bardzo ważne jest to, aby wcześniej zorientować się, jakie są parametry bramy. Powinny być adekwatne do właściwości napędu, np. do obrotów silnika. Warto znać wartości długości skrzydła bramy, ich ciężar oraz szerokość słupków.

 

  • Ile kosztuje napęd do bramy dwuskrzydłowej?

Cena siłownika do ogrodzenia skrzydłowego zależy od jego rodzaju. Jego ceny oscylują w granicach 500 zł – 6000 zł.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij