Jak czyścić rolety plisy

Jak czyścić rolety plisy?

Podczas mycia okien warto wyczyścić również zasłony okienne każdego typu. Codziennie bowiem odkłada się na nich kurz, pył i brud. W przypadku zwykłych firanek nie stanowi to większego problemu, gdyż po ich ściągnięciu wrzucamy je do pralki i zawieszamy czyste i świeże. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku żaluzji czy rolet plisowanych, do których czyszczenia trzeba podejść indywidualnie. O tym, jak prawidłowo czyścić rolety plisowane, dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak czyścić rolety plisy?

Obecnie cieszą się one coraz większą popularnością ze względu na połączenie estetyki z funkcjonalnością. Rolety plisy mogą być wykonane z różnych materiałów (lagusto.pl), jednak ich specyficzna konstrukcja może sprawiać problemy podczas konserwacji. Niezwykle istotne jest to, aby nie zniszczyć delikatnej tkaniny oraz nie naruszyć mechanizmu. Aby przystąpić do ich czyszczenia, najpierw należy je zdjąć, a to też wymaga odrobiny zachodu, gdyż aby je to zrobić, trzeba je uprzednio złożyć. W zależności od modelu konieczne jest ostrożne wypięcie z zaczepów lub z przykręcanych uchwytów. Do tego potrzebna jest stabilna drabina oraz pomoc drugiej osoby, która przejmie ściągniętą plisę. Schodzenie z drabiny z takim obciążeniem jest dosyć ryzykowne a zrzucenie rolet na podłogę, może skończyć się ich uszkodzeniem.

Gdy już bezpiecznie i prawidłowo ściągniemy rolety plisy, za pomocą ściereczki wykonanej z mikrofibry lub bawełny, wycieramy je z kurzu i innych osadów. Plisy należy rozłożyć na płaskiej powierzchni i powoli, raz za razem, przesuwać szmatkę wzdłuż zagięć. Po wytarciu wstępnych zabrudzeń pozostaje ocenić, czy jest potrzebne dalsze czyszczenie. Jeżeli zauważymy jakieś plamy, wówczas należy sięgnąć po nową, czystą ściereczkę, zwilżyć ją ciepłą wodą i przetrzeć tkaninę w miejscu zabrudzenia. Po wszystkim można rolety zawiesić z powrotem i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli nadal widoczne będą plamy wówczas trzeba przystąpić do prania. Wcześniej jednak należy się upewnić, czy dany model można namaczać.

Plisy zawieszone w pomieszczeniach takich jak kuchnia mogą być bardzo mocno zabrudzone i wówczas zwykłe przetarcie szmatką nie wystarczy. Wówczas do wanny wlewamy wodę o temperaturze nie wyższej niż 30 stopni. Dolewamy do niej odrobinę detergentu do prania delikatnych tkanin i wkładamy rolety. Powinny się moczyć nie dłużej niż 15 minut, w tym czasie dobrze jest nimi co jakiś czas poruszać, aby woda z detergentem weszła do wszystkich zagięć. Nie ma konieczności używania w tym celu szczotek czy gąbek, ponieważ rolet plisowanych nie wolno szorować. Można jedynie delikatnie przetrzeć szmatką. Po upływie 15 minut rolety dokładnie opłukujemy chłodną wodą i zawieszamy w oknie złożone do całkowitego wyschnięcia. Trwa to dosyć długo bo przez 12 godzin. Tego typu rolet z wiadomych względów nie można wykręcać, dlatego podkładamy pod nie miskę albo grubą warstwę ręczników.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij