Farba, czy tapety – co lepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Kiedy remontujemy, bądź wykańczamy mieszkanie często zadajemy sobie pytanie: wymalować, czy wytapetować ściany? I jedno, i drugie rozwiązanie może być dla wnętrza bardzo korzystne, jednak by tak się stało, musimy zastanowić się nad kwestiami, jakimi są: trwałość ścian, koszt zakupu i łatwość demontażu. Dokonajmy więc wyboru.

STAN ŚCIAN

To, w jakim stanie znajdują się ściany w naszym mieszkaniu jest kluczowe dla podjęcia decyzji. Żadna farba nie ukryje pęknięć i nierówności. Jeżeli jednak chcemy ściany pomalować, liczmy się z tym, iż konieczne będzie ich całkowite odremontowanie.

To jak wiadomo, dodatkowe koszty. Dlatego w tym przypadku najprostszym rozwiązaniem będzie nałożenie grubej tapety, fizelinowej lub winylowej

Jeżeli jednak ściany w naszym mieszkaniu są w stanie idealnym, najprościej i najszybciej będzie po prostu je pomalować

TRWAŁOŚĆ: TAPETA A FARBA

Jeżeli dobrze dobierzemy tapetę może ona przetrwać w stanie niezmienionym nawet kilkanaście lat. Nowoczesne tapety są także odporne na powstawanie plam, czy wilgoć, a czyści się je za pomocą wilgotnej szmatki. Co ważne, nawet najlepszej jakości farba nie przetrwa tak długiej próby czasu.

Dlatego, jeśli ważna jest dla nas trwałość nawierzchni pokrywającej ścianę, zdecydujmy się na tapetę. Każda pomalowana ściana musi być odświeżana co 3, 4 lata.

USUWANIE

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o tym, co wybierzemy, jest łatwość w usuwaniu. I znowu w tej konkurencji wygrywają tapety, szczególnie te fizelinowe. Większych problemów mogą nam dostarczyć tapety z włókna szklanego. W porządku, jest ona dużo bardziej odporna, jednak jej demontaż polega najczęściej na zrywaniu jej wraz z tynkiem, dlatego wiąże się to z następstwem w postaci konieczności odnowienia ścian, co generuje dodatkowe koszty.

Nowoczesne farby są pod tym względem łatwiejsze do demontażu, ponieważ nie usuwamy ich, a… pokrywamy nową, świeżą farbą.

KOSZT ZAKUPU

Do najtańszych należą farby akrylowe (od 30 zł za 10 L opakowanie) i pokryjemy dzięki nim ściany o powierzchni 100 m2. Droższe są farby lateksowe – za dobrej jakości farbę o pojemności 2,5 L zapłacimy od 40 do 50 zł. Do zdecydowanie najdroższych farb należą te ceramiczne o znakomitej wytrzymałości i intensywności barwy. Cena za 2,5 L waha się jednak od 70 do 80 zł.

Jeśli chodzi o tapety, koszt jest różny. Do najtańszych należą tapety papierowe – 10 metrowa rolka kosztuje około 12 zł. Droższe są tapety fizelinowe – koszt rolki waha się w granicach od 15 do 25 zł. Jeszcze kosztowniejsza będzie tapeta winylowa – koszt 10 metrowej rolki wynosi od 35 do 60 zł. Jednak w tym przypadku opłacalność bierze górę nad ceną. Najdroższe są tapety z włókna szklanego. Dobrej jakości rolka kosztuje od 150 do 400 zł.

TAPETA CZY FARBA?

Wybór pomiędzy tapetą a farbą powinien być uzależniony wyłącznie od waszych preferencji, stanu w jakim są ściany, a także kosztów, jakie zaplanowaliśmy na remont. Jeżeli zależy nam na czasie, a ściany są w idealnym stanie, zdecydujmy się na wybór farby. Jeśli natomiast nasze ściany są zniszczone, popękane, możemy ścianę odnowić i pokryć ją farbą, co wiąże się z większym kosztem lub pokryć ją grubą tapetą.

Tapeta jest opłacalnym rozwiązaniem na długie lata, jednak warto przemyśleć jej położenie. Tapety bywają trudne do demontażu, szczególnie te wykonane ze szklanego włókna.

Budowa i aranżacje naszego domu, mieszkania to poważna sprawa, którą należy przemyśleć, a wszelkie decyzje z tym związane koniecznie trzeba podejmować z głową. Najczęściej bowiem ich konsekwencje oglądamy przez długie lata.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij