Czy skup nieruchomości to dobry pomysł dla sprzedającego?

Sprzedaż mieszkania średnio trwa od kilku miesięcy do pół roku. Na sprzedaż domu trzeba od 6 miesięcy do roku. Oczywiście wiele zależy od stanu mieszkania, jego lokalizacji, metrażu, ceny czy stanu prawnego. Im mniej atrakcyjna oferta, tym czas znalezienia nabywcy się wydłuża. Co możesz zrobić, gdy potrzebujesz natychmiast uwolnić środki zamrożone w nieruchomości lub gdy stan twojego domu czy mieszkania jest na tyle problematyczny, że zdajesz sobie sprawę, że jego sprzedaż zajmie dużo czasu i będzie wymagał dużego zaangażowania? Rozwiązaniem może być szybki skup nieruchomości.

Jak działa skup nieruchomości?

Coraz więcej firm na naszym rynku oferuje właścicielom szybką i łatwą sprzedaż posesji, działając jako skup nieruchomości. Zasady przeprowadzenia takiej transakcji są bardzo proste. Sprzedający, zamiast zbywać nieruchomość za pośrednictwem biura sprzedaży lub szukając kupca na własną rękę, sprzedaje ją bezpośrednio do firmy, która następnie – już jako właściciel danej nieruchomości zajmuje się jej, remontem i wynajmem lub dalszą odsprzedażą.

Firma oferująca szybki skup zazwyczaj z góry informuje jakiego rodzaju nieruchomościami jest zainteresowana. Ograniczenia raczej dotyczyć będą tu regionu czy wielkości miasta, a nie stanu posesji. Możesz zatem tym sposobem bezproblemowo sprzedać:

  • nieruchomości zadłużone,
  • o nieuregulowanym stanie prawnym,
  • w złym stanie technicznym,
  • z lokatorami czy służebnościami,
  • udziały w nieruchomościach i spadkach.

Co więcej, profesjonalne firmy zajmujące się taką działalnością, oferują także pełne wsparcie przy przeprowadzeniu transakcji, takie jak:

  • bezpłatną pomoc prawną,
  • pomoc w uzyskaniu dokumentów do transakcji,
  • analizę i wycenę nieruchomości.

Zalety sprzedaży mieszkania do skupu nieruchomości

Dlaczego zatem sprzedając dom, mieszkanie czy działkę powinieneś wziąć pod uwagę również ten rodzaj sprzedaży? Plusów tego rozwiązania jest co najmniej kilka.

Firmy, które oferują skup nieruchomości, są w stanie przeprowadzić pełną transakcję i wypłacić należne środki w ciągu kilku tygodni, dni, a te najsprawniej działające nawet w ciągu 24 godzin. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują środków finansowych natychmiast oraz tych, które nie chcą lub nie mogą czekać na znalezienie prywatnego nabywcy.

Kolejna korzyść – szczególnie w przypadku nieruchomości w złym stanie – to brak konieczności wykonywania prac remontowych, a co za tym idzie inwestowania w dom czy mieszkanie przed jego sprzedażą.

Następnym atutem takiej sytuacji sprzedażowej jest oszczędność czasu i pracy sprzedającego. Nie musi spotykać się z kolejnymi zainteresowanymi, prowadzić trudnych rozmów negocjacyjnych czy wydawać dodatkowych sum za profesjonalne pośrednictwo w sprzedaży.

Czy szybki skup nieruchomości ma jakieś minusy?

Minusem tego rodzaju sprzedaży nieruchomości jest niewątpliwie to, że sprzedający może otrzymać mniejszą kwotę niż w przypadku sprzedaży prywatnej. Natomiast będą to kwoty wyliczane na podstawie cen transakcyjnych. Wśród liderów firm na rynku możesz spodziewać się ok. 80% uśrednionej ceny transakcyjnej nieruchomości z uregulowanym stanem prawnym.

 

Odpowiadając więc na pytanie zadane w tytule tego artykułu, wszystko zależy od potrzeb sprzedającego nieruchomość. Jeśli potrzebujesz pilnie pieniędzy lub nie możesz pozwolić sobie na długotrwałe i czasochłonne poszukiwanie prywatnego nabywcy, to skup nieruchomości może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij