Czy rekuperacja ma sens w małym domu? Poznajcie za i przeciw
Wiele osób, które zdecydowały się na projekt małego domu zastanawia się czy w ich przypadku zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła ma sens. W końcu zapotrzebowanie jest tutaj mniejsze, zatem i koszty nie są horrendalnie wysokie. Spróbujemy zatem zastanowić się czy warto i przytoczymy argumenty za i przeciw.
Za: dobrze przefiltrowane powietrze nawiewane do domu
Warto jasno zaznaczyć, że odpowiednia wentylacja jest bardzo ważna w każdym domu. Wymuszenie ruchu powietrza w mniejszym budynku z odpowiednio skonstruowanymi nawiewnikami okiennymi czy oknami dachowymi nie jest problemem, jednak obecnie dąży się do budowy domów dobrze zaizolowanych, co obniża koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem. Zużywane powietrze musi zostać wyprowadzone na zewnątrz, aby nie powstało zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla. Taka sytuacja ma miejsce niezależnie od powierzchni użytkowej domu, dlatego sprawnie działająca wentylacja powinna być priorytetem. Nie zawsze mamy do czynienia z pogodą, która pozwala na sprawne działanie wentylacji grawitacyjnej. Latem bardzo często nie można uzyskać satysfakcjonujących efektów, a mury i wnętrza bardzo szybko się nagrzewają. Z kolei zimą problem z wietrzeniem jest jeszcze większy, gdyż zastanawiamy się czy lepiej wietrzyć i mieć zimno w mieszkaniu czy może nie wietrzyć i przebywać w dusznych pomieszczeniach. Taka sytuacja w połączeniu z wilgocią z zewnątrz powoduje, że na ścianach może pojawić się grzyb, zaś przy intensywnym wietrzeniu ciepło ucieka na zewnątrz w związku z tym zużywa się więcej energii na ogrzewanie. Zgoła inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy w małych domach montuje się rekuperatory. Nie dość, że można sterować ilością nawiewanego powietrza, to jeszcze wpływać na jego jakość przez zastosowanie odpowiednich filtrów, które zatrzymują cząstki smogu, a także bakterie i wirusy.
Za: ograniczenie kurzu i alergenów – czystsze ściany, ograniczenie wilgoci
Filtracja w przypadku rekuperacji prowadzi również do ograniczenia ilości kurzu i alergenów w powietrzu, bo do wnętrza dostaje się powietrze oczyszczone. Oczywiście trzeba dbać nie tylko o jakość filtrów, ale i ich regularną wymianę. W przypadku zapchanego filtra do pomieszczenia dostanie się mniej powietrza, a dodatkowo może zanieczyścić wnętrze rekuperatora, w związku z czy efektywność rekuperacji drastycznie spadnie. Niemniej jednak, gdy dba się o właściwą eksploatację można liczyć na zdrowy mikroklimat w domu, także dla alergików. Niektóre urządzenia mogą odzyskiwać z powietrza wilgoć, w związku z czym możemy regulować klimat w pomieszczeniach. Jak wiadomo odpowiednia wilgotność w połączeniu ze świeżym powietrzem ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto mniej zanieczyszczeń w domu to również czystsze ściany, zatem możesz zaoszczędzić na ich odnawianiu i konieczności częstego malowania.
Za: mniejsze urządzenie, mniej rozbudowane kanały niższe koszty w stosunku do dużego domu
Dlaczego warto zdecydować się na rekuperatory w małych domach? Powód jest prosty. Urządzenie dobierasz do powierzchni użytkowej i zapotrzebowania na wentylowane powietrze. Na pewno jednostka będzie tu mniejsza, a dodatkowo będzie miała mniejszą moc niż w dużym domu. Nie będzie zatem generowała tyle hałasu, zwłaszcza jeśli znajdziesz dla niej odpowiednie miejsce. Tak naprawdę rekuperator można zainstalować nawet w domu, który ma 30 m2 i poddasze nieużytkowe. Takie niewielkie domki są coraz popularniejsze, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji ogrzewania. Mniej skomplikowane jest również rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych. Oczywiście, aby najbardziej obniżyć koszty na projekt wentylacji mechanicznej trzeba zdecydować się na początkowym etapie budowy domu.
Przeciw: ogólnie wyższe koszty niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej, koszty eksploatacyjne
Jeśli mamy szukać minusów rekuperacji w małych domach, to na pewno będą to ogólnie wyższe koszty niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych i montaż rekuperatora może kosztować więcej niż budowa kominów wentylacyjnych wentylacji grawitacyjnej. Pewnym minusem jest konieczność regularnych corocznych przeglądów rekuperacji, których koszt może wynosić nawet kilkaset złotych. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty wymiany filtrów, które koniecznie trzeba wymieniać co pół roku, ale bywa że jest konieczność częstszej wymiany, szczególnie w przypadku tych najdokładniejszych.
Zdecydowanie więcej znajdujemy argumentów za zastosowaniem rekuperacji. Początkowo poniesione koszty zrekompensuje oszczędność na ogrzewaniu budynku. Oczywiście musisz przekalkulować czy będzie Ci się to opłacać.