Wentylacje w budynkach mieszkalnych

Wentylacje w budynkach mieszkalnych

Dbałość o czystość powietrza jest bardzo ważna ze względów zdrowotnych oraz bezpieczeństwa. W powietrzu obecnych jest wiele związków, typu para wodna czy dwutlenek węgla, których nadmiar może mieć negatywny wpływ na mieszkańców. Ponadto niektóre substancje mogą wywoływać alergie oraz różne choroby w tym nawet nowotwory.

Trzeba mieć też świadomość, że brak prawidłowej wentylacji skutkuje zawilgoceniem pomieszczeń, co może sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni.

Jak powinna działać wentylacja?

Dobry system wentylacyjny musi przede wszystkim zapewniać odpowiednią jakość powietrza poprzez usuwanie na zewnątrz dwutlenku węgla, pary wodnej,  tlenku węgla, zapachów,  dymu tytoniowego oraz innych niebezpiecznych lub nieprzyjemnych substancji. Warto też wiedzieć, że instalacja musi być prawidłowo zabezpieczona na wypadek pożaru. W przewodach wentylacyjnych należy stosować klapy przeciwpożaroweKlapa przeciwpożarowa (https://www.promattop.pl/pl-pl/products/klapa-rewizyjna-promat-ei60) ma mechanizm, który w przypadku gwałtownego wzrostu temperatury do określonego poziomu zamyka ją, dzięki czemu zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia poprzez instalację wentylacyjną. Dla komfortu użytkowania warto, aby wentylacja miała możliwość regulacji oraz ograniczała hałas. Ważne też jest, aby system nie powodował przeciągów oraz ograniczał zapotrzebowanie na energię cieplną.

Rodzaje wentylacji

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów instalacji wentylacyjnych. Wentylacja naturalna polega na wykorzystaniu różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Jej intensywność jest największa zimą i zależy też od prędkości wiatru oraz wysokości kanałów wentylacyjnych. Zaletą tego systemu jest jego prostota i niski koszt, ponieważ jej działanie nie wymaga prądu. Główną wadą jest brak filtracji powietrza oraz regulacji jej intensywności. Kolejny typ to wentylacja wyciągowa, która wymusza ruch powietrza. Taka instalacja działa niezależnie od warunków atmosferycznych, jednak trzeba pamiętać, że nie można jej stosować w pomieszczaniach z kominkiem lub kotłem, bo może wywoływać cofanie się spalin. Trzeci typ wentylacja hybrydowa, która jest połączeniem systemu grawitacyjnego i wyciągowego.  Taka instalacja działa jak naturalna w sprzyjających warunkach atmosferycznych, a gdy warunki są gorsze, to uruchamiany jest mechanizm wyciągowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij