Wentylacja mechaniczna, czy grawitacyjna – porównanie

Wentylacja jest bardzo ważnym elementem wyposażenia domu. Bez niej w pomieszczeniach będzie panowała wilgoć, a na ścianach zacznie pojawiać się grzyb oraz pleśń. Nie można do takiej sytuacji dopuścić. Dlatego też, obowiązkowo należy zadbać o zastosowanie w domu wentylacji. Do wyboru jest wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna. Którą wybrać?

Wentylacja grawitacyjna – zasady działania

Wentylacja grawitacyjna działa w oparciu o różnicę ciśnień i temperatury panującej wewnątrz i na zewnątrz budynku. Im większa jest ta różnica, tym większe zdolności wentylacyjne wykazuje ten system.

Zdarza się jednak, że w okresie zimowym, ze względu na bardzo duże różnice temperatur powietrza powstają tzw. ciągi wsteczne, które zamiast wyciągać powietrze przez kratki wentylacyjne na zewnątrz budynku, nawiewają je do pomieszczeń.

Mieszkańcy szybko zauważają taką zmianę i bardzo często, aby uniknąć wychładzania pomieszczeń zaklejają kratki wentylacyjne, pozbawiając się w ten sposób wentylacji. Latem natomiast praca wentylacji grawitacyjnej jest praktycznie niezauważalna, ponieważ zarówno na zewnątrz, jak i w budynku jest bardzo ciepło.

Problem ten jednak nie jest dla użytkownika aż tak bardzo uciążliwy, ponieważ stosuje on wentylację w postaci otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń.

Wymiana powietrza między pomieszczeniami a zewnętrzną przestrzenią jest możliwa dzięki obecności w domu kominów pionowych, które wentylują pomieszczenia przy udziale kanałów wentylacyjnych. Właśnie przez nie z pomieszczeń usuwane jest powietrze. Kanały te znajdują się przede wszystkim w łazience, kuchni oraz pomieszczeniach bez okien.

Poprzez wywołane podciśnienie w budynku spowodowane wyprowadzeniem powietrza na zewnątrz, przez nawiewniki okienne oraz wszelkie nieszczelności w bryle budynku zostaje doprowadzone powietrze zewnętrze.

Niestety, ale ma to również swoje słabe strony. Podczas silnych wiatrów, wentylacja grawitacyjna zaczyna pracować w zbyt intensywny sposób i wywiewa z pomieszczeń ciepłe powietrze. Prowadzi to do nadmiernego wychładzania pomieszczeń i zwiększenia kosztów ogrzewania. Pomimo tego, że dom jest ogrzewany, jest w nim nadal o kilka stopni chłodniej niż powinno.

Ponadto, wentylacja grawitacyjna nastręcza użytkownikom również wielu innych problemów. M.in. pojawiają się wspomniane wcześniej problemy z ciągami kominowymi, bądź zbyt szczelnymi oknami i drzwiami, które nie pozwalają na właściwy przepływ powietrza.

Szczególnie będzie to odczuwalne w okresie zimowym, kiedy mikroklimat w pomieszczeniach ulegnie gwałtownemu pogorszeniu. W naszym domu panowała będzie duża wilgotność, a na ścianach zacznie pojawiać się pleśń oraz grzyb.

Zaletą wentylacji grawitacyjnej jest to, że ze względu na prostą budowę nie wymaga dużych nakładów finansowych. W porównaniu do wentylacji mechanicznej jest znacznie tańsza i łatwiejsza w wykonaniu.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

W tym systemie powietrze napływa do pomieszczeń i jest z nich usuwane kanałami, a jego ruch wymuszają wentylatory. Dzięki temu, użytkownik ma pełną kontrolę nad intensywnością działania wentylacji.

Instalacja wentylacji mechanicznej składa się z centrali wentylacyjnej oraz kanałów nawiewnych i wywiewnych zarządzających wymianą powietrza w pomieszczeniach.

Ponadto, centrale wentylacyjne (rekuperatory) mogą być wyposażone w wymienniki ciepła umożliwiające odzyskiwanie ciepła z wentylacji oraz automatykę sterującą, dzięki której możliwe będzie kontrolowanie ilości powietrza usuwanego i dostarczanego do pomieszczeń.

Dzięki temu, że zdecydujemy się na wprowadzenie do swojego domu rekuperatora, w znaczący sposób zmniejszymy koszty ogrzewania domu. Dlaczego? Głównie dlatego, że będzie tu działał znakomity odzysk ciepła z powietrza.

Usuwane z pomieszczeń gorące powietrze będzie oddawało swoje ciepło powietrzu czystemu, pobieranego z zewnątrz budynku, a tym samym świeże powietrze, które trafi do domu będzie zdecydowanie cieplejsze.

Każdy wymiennik ciepła znajdujący się w takiej przestrzeni będzie minimalizował koszty eksploatacji ogrzewania i zapewniał znakomity mikroklimat w pomieszczeniach.

Zalety wentylacji mechanicznej

Największą zaletą wentylacji mechanicznej jest to, że powietrze, jakie trafia do naszych pomieszczeń jest stale filtrowane. Dzięki temu, możliwe jest cieszenie się z tego, że w swojej przestrzeni będziemy mogli oddychać dobrym jakościowo powietrzem, które wpływało będzie na nasze samopoczucie.

Warto podkreślić, że większość doby, bo aż 20 godzin spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Istotne jest więc, aby zawsze przebywać w miejscach, które dostarczają nam czyste i świeże powietrze.

Wentylacja mechaniczna zapewnia również znakomity odzysk ciepła, co powoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij