Jak nawozić glebę - poradnik ogrodnika

Jak nawozić glebę – poradnik ogrodnika

Nawożenie gleby to podstawowe zagadnienie, z którym musi się zmierzyć każdy ogrodnik. Nie jest to bowiem taka prosta sprawa, a od tego zależy wzrost i prawidłowy rozwój uprawianych przez nas roślin. Warto także wiedzieć, że zupełnie inne nawozy są przeznaczone do warzyw, kwiatów itd.

Nawożenie warzyw

Oczywiście, aby móc właściwie nawozić glebę, należy najpierw poznać jej właściwości, skład chemiczny itd. Koniecznie trzeba także wiedzieć, jakie wymagania mają rośliny przez nas uprawiane. Te, które mają duże wymagania pokarmowe, muszą być uprawiane tam, gdzie zastosowano wcześniej obornik, kompost lub też przyorano motylkowate rośliny. Przede wszystkim chodzi tu o te warzywa, które mają wysokie wymagania w stosunku do azotu. Warto wiedzieć, że azot jest dla roślin bardzo ważnym, bowiem wpływa na wysokość plonu. Łatwo ulega on wymyciu w głąb profilu glebowego. Nawozy do warzyw opierają się także na fosforze. Taki nawóz stosuje się jesienią albo też wczesną wiosną. Należy dobrze wymieszać go z glebą. Jednocześnie z fosforem nie możemy nawozić wapnem, bowiem uwsteczni to fosfor. Oprócz tego roślinom bardzo potrzebny jest również potas.

Nawożenie warzyw

Nawożenie roślin ogrodowych

Nawozy do roślin ogrodowych są ogólnodostępne, ale nie jest to wcale taka banalna sprawa. Przede wszystkim rośliny w ogrodzie nawozi się wiosną, latem i jesienią. Wiosną koniecznie trzeba rozłożyć kompost i zastosować mineralne nawozy w sypkiej postaci. Z kolei latem należy podlewać lub opryskiwać rośliny nawozami płynnymi, które są mineralne lub organiczne. Należy pamiętać o tym, aby były uprzednio rozcieńczone z wodą. Nie można się z tym spóźnić, bowiem od połowy lipca korzysta się już z nawozów jesiennych. Od drugiej połowy lata rośliny szykują się już na zimę i zbyt późne zastosowanie nawozu może być dla nich niebezpieczne i spowodować, że przemarzną. Z kolei jesień to doskonały czas na wapnowanie. Nawozy trzeba równomiernie rozsypać i wymieszać z ziemią. Teraz można także zastosować kompost albo obornik, jeśli nie chcemy tego zrobić wiosną. Oczywiście musi być kilka tygodni przerwy między wapnowaniem, a nawożeniem kompostem.

Nawożenie roślin ogrodowych

Nawożenie iglaków

Nawozy do iglaków to również istotna kwestia. Warto wiedzieć, że rośliny iglaste potrzebują nawożenia przez cały okres wegetacyjny, aczkolwiek nie może to być ciągle ten sam nawóz. Wraz z porami roku zmieniają się też sposoby ich nawożenia oraz składniki tego nawozu. Wiosenne nawożenie trwa od marca do końca czerwca. Są to przede wszystkim granulowane nawozy, które rozsypuje się wokół pnia rośliny. Nawozy te muszą zawierać bardzo dużo azotu. Z kolei w miesiącach letnich można ograniczyć nawożenie i korzystać z niego w sytuacjach kryzysowych. Stosuje się wtedy głównie opryski. Nawożenie jesienne jest za to bardzo ważne, bowiem przygotowuje iglaki do zimy. Koniecznie takie nawozy muszą zawierać potas, fosfor, magnez, żelazo itd. Pomogą one zachować roślinom odporność na mróz.

Nawożenie iglaków

Nawożenie trawników

Każdy działkowicz wie, że bardzo ważne są także nawozy do trawników. W sezonie wegetacyjnym trawnik powinno się nawozić 3-4 razy. Stosuje się przede wszystkim uniwersalne ogrodnicze nawozy np. Azofoskę lub Polifoskę. Można także zastosować specjalistyczne nawozy. Początkujący powinni zdecydować się na nawóz o długim działaniu, np. Osmocote. Pierwsze nawożenie powinno nastąpić pomiędzy marcem, a kwietniem, po pierwszym skoszeniu. Na początku koniecznie trzeba dostarczyć trawie azot. Kolejne nawożenie warto przeprowadzić w maju i musi to być nawóz mineralny. Nie można także zapomnieć o nawożeniu jesiennym z fosforem i potasem.

Nawożenie trawników

Gdzie kupić nawóz?

Każdy sklep ogrodniczy oferuje nawozy, ale warto udać się do takiego, który ma bogatą ofertę i pracują tam osoby faktycznie znające się na nawożeniu. Mogą one podzielić się z nami wieloma cennymi radami. Poza tym, można zamawiać nawozy także przez Internet. Warto wpisać w wyszukiwarkę hasło: ogrodniczy sklep internetowy, a na pewno pojawi się wiele sklepów godnych uwagi. Można tam liczyć na sporo promocji i ofert niedostępnych stacjonarnie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij